Bratislava 31. marca (TASR) - V 15 krajinách sveta pracovalo v minulom roku 24 lektorátov slovenského jazyka a kultúry. Náklady na vysielanie lektorov a učiteľov prekročili 25 miliónov Sk.
V zahraničí v rámci pomoci krajanom v oblasti vzdelávania pôsobilo v minulom roku 17 učiteľov. Najviac, a to 11, pracovalo v Maďarsku, päť na Ukrajine a jeden v Rumunsku. Miesto vyslaného učiteľa nadstavbového štúdia sekretárskych prác a manažmentu na Slovenskom gymnáziu v Budapešti bolo zrušené. Dôvodom bolo, že daný predmet vychovával iba pracovníkov maďarských zamestnávateľov. Z piatich nominovaných učiteľov základných a stredných škôl boli maďarskou stranou akceptovaní iba dvaja, pretože školy nástojili na ďalšom pôsobení už vyslaných pedagógov. Podľa slovenských vnútroštátnych predpisov však maximálna dĺžka pôsobenia nesmie prekročiť štyri roky.
Najväčšie slovakistické podujatie na Slovensku, v poradí už 37. ročník letného seminára slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca, trvalo od 5. do 26. augusta a zúčastnilo sa na ňom 120 štipendistov Ministerstva školstva SR (MŠ SR) z celkových 152 účastníkov. Najviac ich bolo z Francúzska, Nemecka, Rakúska a Španielska. Náklady predstavovali 1,7 milióna Sk.
Dvojtýždňový jazykovo-odborný kurz pre 136 krajanských učiteľov materských, základných a stredných škôl zorganizovala Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici. Absolventi kurzu z Juhoslávie, Chorvátska, Maďarska, Rakúska, Rumunska a Poľska získali certifikát.
Pre 114 detí z Maďarska, Ukrajiny, Poľska, Rumunska a Juhoslávie usporiadalo MŠ SR tri dvojtýždňové turnusy Školy v prírode v Detvianskej Hute. MŠ SR hradilo účastníkom pobytové náklady a vzhľadom na nepriaznivú ekonomickú situáciu zabezpečilo deťom z Juhoslávie a Rumunska i dopravu. Celkové náklady prevýšili 300 tisíc Sk.
Univerzita Komenského zorganizovala 5. ročník Letného kurzu slovenského jazyka pre krajanov, na ktorom sa zúčastnilo 25 frekventantov zo 14 krajín sveta.