u, vicekancelárkou Susanne Riessovou-Passerovou i rakúskym kancelárom Wolfgangom Schüsselom opakoval, že Slováci nepredstavujú nebezpečenstvo ani pre pracovný trh EÚ ani pre Rakúsko samotné.
Rakúsko spolu s Nemeckom požaduje sedemročné obmedzenie pre pracovníkov z kandidátskych krajín strednej a východnej Európy, čo Slovensko považuje za príliš dlhé. Eduard Kukan na včerajšej tlačovej konferencii uviedol, že je optimista a verí, že v súvislosti s voľným pohybom osôb budú krajiny EÚ voči Slovensku uplatňovať „maximálnu flexibilitu“.
Ministerka zahraničných vecí i vicekancelárka Kukanovi svoju požiadavku na prechodné obdobie vysvetľovali snahou Rakúska získať pre rozširovanie EÚ podporu verejnosti. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že pri obmedzení voľného pohybu osôb je prijatie kandidátskych krajín do EÚ, vrátane Slovenska, ochotných podporiť až 70 percent Rakúšanov.
Ferrerová-Waldnerová sa na včerajšej tlačovej konferencii po stretnutí s Kukanom tejto téme vyhla kritikou Španielska, ktoré svoj súhlas s prechodným obdobím podmieňuje pokračovaním miliardovej pomoci EÚ aj po vstupe nových členov. Španielsko preto na včerajšom stretnutí ministrov zahraničných vecí v Bruseli odmietlo najnovší kompromisný návrh z dielne švédskeho predsedníctva. Podľa tohto kompromisu by prechodné obdobie trvalo dva roky, po jeho uplynutí by sa mohla každá z členských krajín rozhodnúť či ho bude uplatňovať ďalej. Stačilo by pritom len jednoduché oznámenie Európskej komisie.
Strategické partnertvo bez stratégie
Rakúska šéfka diplomacie včera u Kukana hľadala podporu pre rakúsku iniciatívu - Strategické partnerstvo. Projekt úzkej spolupráce Rakúska so susednými krajinami (Slovensko, Slovinsko, Poľsko, Česká republika a Maďarsko) nenašlo na počiatku jednoznačnú priaznivú odozvu. Hlavne Poľsko a Česká republika sú k založeniu ďalšieho regionálneho zoskupenia kritickí. Iniciatíve podľa nich chýba obsah a navyše vzbudzuje obavy, že Rakúsko chce obnoviť svoje dominantné postavenie v regióne z minulosti.
„Od regionálnej spolupráce očakávam politické konzultácie a diskusiu v súvislosti s nadchádzajúcim summitom EÚ vo švédskom Göteborgu,“ povedal Kukan.
S Ferrerovou-Waldnerovou hovorili aj o zmene názvu. „Strategické partnerstvo evokuje príliš hlbokú spoluprácu,“ povedal Kukan. Rakúska ministerka nemá proti zmene názvu žiadne výhrady. Podľa Kukana sa zmysel iniciatívy ukáže až po prvom stretnutí ministrov zahraničných vecí, ktoré je plánované na 6. júna vo Viedni.
Bez dohody o diaľnici
Kukan na každom stretnutí s rakúskymi predstaviteľmi požadoval rýchle dobudovanie chýbajúceho 21-kilometrového diaľničného úseku medzi Bratislavou a Viedňou, ktorého dostavbu Rakúsko odkladá až na roky 2007 a 2008. „Rakúska strana vždy uzná, že to trvá dlho, ale nijaký záväzný prísľub som nedostal,“ povedal Kukan.
V súvislosti s vybudovaním cyklistickej trasy, ktorá by mala začať v lete fungovať medzi Devínskou Novou Vsou a Marcheggom, povedala Ferrerová-Waldnerová, že by ju obaja ministri mali spolu prejsť na bicykloch. „Tak sa začnem učiť bicyklovať,“ povedal Kukan.
MIRIAM ZSILLEOVÁ