BRATISLAVA – Demisia ministra vnútra Ladislava Pittnera rozpútala v koalícii spor medzi premiérom a vládnymi partnermi. Premiér Mikuláš Dzurinda sa dostal do konfliktu aj s prezidentom Rudolfom Schusterom. Ten totiž nepoveril dočasným riadením rezortu vnútra premiéra, ako to Dzurinda navrhoval, ale ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského.
Vzápätí premiér odovzdal prezidentovi svoj návrh na nového ministra vnútra. Má sa ním stať generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko. Dzurinda však o svojom rozhodnutí nerokoval s ostatnými koaličnými stranami, ktoré sa proti premiérovmu postupu ostro ohradili.
Konflikt v koalícii naberal počas včerajška obrátky, zatiaľ však nikto z partnerov nehovorí o jej rozpade. Vzájomný spor však zrejme skomplikuje ďalší proces zmien v Dzurindovej vláde, o ktorých sa hovorí už druhý týždeň.
Prezident Schuster obhajoval svoje rozhodnutie poveriť Čarnogurského dočasným riadením vnútra tým, že má skúsenosti z minulosti a nechce, aby premiér kumuloval funkcie. Dzurinda ešte predtým žiadal Čarnogurského, aby mu bol lojálny, a poverenie od prezidenta neprijal.
Keď Čarnogurský prezidentovo poverenie napriek tomu prijal, Dzurinda reagoval slovami: „Považujem to za nelojálne premiérovi, pretože som prezidentovi odovzdal poverenie na správu rezortu vnútra mojou osobou.“
Premiér Dzurinda považuje Čarnogurského nelojálny postoj za taký vážny, že mu znemožnil rokovať s KDH o budúcom ministrovi vnútra, hoci „si veľmi želá“, aby ním bol niekto z KDH. Čarnogurský sa však odmietol poverenia vzdať s tým, že takýto postup môže viesť k pádu vlády. Predseda KDH Pavol Hrušovský sa vyjadril, že Čarnogurský prezentoval len svoj osobný názor a orgány strany budú o vzniknutej situácii rokovať.
Hrušovský však na adresu premiéra dodal: „Zdá sa mi absurdné, aby premiér apeloval na ministra, aby neprijal poverenie, ktoré je výlučnou právomocou prezidenta.“ Podľa neho KDH doteraz prejavilo premiérovi najviac lojality zo všetkých koaličných strán a reakciu premiéra považuje za neadekvátnu.
K postupu Dzurindu prijali spoločné vyhlásenie lídri koalície, v ktorom označili premiérov postup za neštandardný a unáhlený.
Dzurinda sa obhajoval tým, že jeho postup je v súlade s ústavou. Predsedovia koaličných strán mu vyčítali, že nepostupoval podľa pravidiel koalície a neprerokoval s nimi svoj návrh skôr, ako ho predložil prezidentovi. Premiér svoj postup označil za reakciu na nelojalitu ministra spravodlivosti.
Všetci štyria predsedovia odmietajú spájať postup Dzurindu s jeho odstúpením. Migaš: „Nehovoríme o dôvere a nedôvere predsedu vlády, ale o neštandardnom riešení.“ Rovnako reagoval aj predseda SMK Béla Bugár, podľa ktorého nie je cieľom odvolať premiéra, ale zabrániť tomu, aby sa podobná situácia mohla opakovať.
Prezident Schuster včera prevzal návrh premiéra vymenovať Šimka za ministra vnútra, no zobral si čas na rozmyslenie, kým tak urobí. Podľa ústavy musí prezident vymenovať ministra, ktorého mu navrhne premiér.
Zatiaľ je teda dočasným ministrom vnútra Ján Čarnogurský. Keď preberal od prezidenta poverenie, prihovoril sa aj prítomnému Pittnerovi: „Milý Lacko Pittner, chcel by som ti poďakovať za to, čo si urobil pri riadení ministerstva, ale aj za celý tvoj doterajší životný postoj.“ Čarnogurský dodal, že zmeny v rezorte neplánuje. (ldi, sp)
Tematicky príbuzné články:
Šimko: Je to o lojalite KDH a Čarnogurského
Mikloško: Premiér sa vydal na nebezpečnú cestu