
Starší Kyjevčan si prezerá predvolebné plagáty koalície Julije Tymošenkovej v ukrajinskej metropole. Dovedna 33 politických strán a koalícií sa bude v parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať v nedeľu, uchádzať o priazeň ukrajinských voličov. FOTO - TASR/EPA
v Rusku alebo v Spojených štátoch. Prezident Leonid Kučma, ktorý vládne od roku 1994, má veľké právomoci a jeho pozíciu neotriaslo ani niekoľko škandálov v poslednom čase. Zákonodarným zborom je jednokomorová Najvyššia rada Ukrajiny, ktorá má 450 poslancov. Poslanci sú volení na štyri roky podľa zmiešaného systému: polovica (225) je volená systémom pomerného zastúpenia podľa straníckych kandidátok (hranica pre vstup do parlamentu sú štyri percentá hlasov) a zvyšok v jednomandátových obvodoch väčšinovým systémom. Zaregistrovaných je 37 680 581 voličov. V roku 2000 sa konalo referendum o posilnení právomocí prezidenta na úkor parlamentu. Voliči sa vyjadrovali k štyrom otázkam: či sú pre rozšírenie právomoci prezidenta, aby mohol rozpustiť parlament, pokiaľ ten nedokáže do mesiaca vytvoriť parlamentnú väčšinu alebo do troch mesiacov schváliť rozpočet, či sú pre obmedzenie imunity poslancov, pre zníženie počtu poslancov zo 450 na 300 a pre vytvorenie dvojkomorového parlamentu. Na všetky otázky odpovedala väčšina kladne, ústavné zmeny musí schváliť ešte parlament.
Ten okrem toho schvaľuje zákony, potvrdzuje vo funkcii predsedu vlády navrhnutého prezidentom, hlasuje o štátnom rozpočte, vyhlasuje referendum a zahajuje proces vedúci k zosadeniu prezidenta Ukrajiny (impeachment), ktorý je však zložitý a závisí i na rozhodnutí Ústavného súdu. Prezidenta môže odvolať trojštvrtinovou väčšinou.
Na Ukrajine je zaregistrovaných asi 130 politických strán a hnutí. Tohoročných volieb sa zúčastní 33 strán a blokov. K favoritom volieb patrí blok Naša Ukrajina bývalého premiéra Viktora Juščenka (1999 - 2001), na druhom mieste by mohla skončiť Komunistická strana Ukrajiny (KPU) Petra Symonenka, a šancu má tiež „prokučmovská“ koalícia Pre zjednotenú Ukrajinu, na čele ktorej stojí šéf prezidentského úradu Volodymyr Lytvyn. Úspech by mohla zaznamenať i Zjednotená sociálnodemokratická strana Ukrajiny (OSDPU), volebný Blok Julie Tymošenkovej, Ženy pre budúcnosť a Strana zelených Ukrajiny (PZU). Posledné voľby sa konali v marci 1998. Zo ziskom 119 zo 450 mandátov v nich zvíťazila Komunistická strana Ukrajiny. Na druhom mieste sa umiestnila Ľudovodemokratická strana Ukrajiny (NDP), ktorá je teraz súčasťou koalície Pre zjednotenú Ukrajinu podporujúcu prezidenta Kučmu, a tretie bolo Ľudové hnutie Ukrajiny (Ruch), teraz členom bloku Naša Ukrajina.
(čtk)