Podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy: „Z ministerstva vnútra vychádzalo viac slov ako činov. Predpokladám, že na tento post bude navrhnutý človek, ktorý vnesie do fungovania takéhoto dôležitého rezortu oveľa viac energie a oveľa viac pružnosti.“ Andrassy je presvedčený, že v oblasti kriminality a bezpečnosti občanov sa musí postupovať razantnejšie.
Predseda SMK Béla Bugár: „Rýchlu“ abdikáciu ministra vnútra Pittnera vníma negatívne. Podľa neho by sa politici mali najskôr dohodnúť na pravidlách, ako a na základe čoho sa budú hodnotiť jednotliví ministri a rezorty. Ak treba urobiť zmeny, tak naraz, povedal Bugár, pričom považuje za neférové hovoriť o niektorých postoch bez dohody o pravidlách. SMK nebude požadovať konkrétne zmeny na ministerských postoch.
Predseda SOP Pavol Hamžík: SOP berie abdikáciu na vedomie, ale nepočítala s ňou a podrobnosti tohto Pittnerovho kroku nepozná. Obsadenie postu považuje za vec dohody „tej štruktúry, ktorá sa nazývala Slovenskou demokratickou koalíciou“.
O prípadnej nominácii zástupcu kresťanských demokratov na uvoľnený post sa SOP vyjadrí až po jej predložení. Hamžík potvrdil, že partneri sa mechanizmom rekonštrukcie vlády oficiálne politicky nezaoberali.
Exminister vnútra Gustáv Krajči (HZDS): „Neschopnosť exministra vnútra mala už dávno viesť k jeho rezignácii. Pittnerova demisia je potvrdením toho, že od prvej chvíle vo funkcii minister zlyhal, keď sa pokúšal realizovať svoje politické predstavy pomocou policajného zboru.“
Predsedníčka SNS Anna Malíková: „Demisia ministra vnútra je politickým ťahom, ktorý má vylepšiť predvolebné pozície a imidž stranám vládnej koalície. Zároveň zapadá do scenára vyjadrení premiéra Dzurindu, ktorý povedal, že on posúdi, on rozhodne, on navrhne odstúpenie.“ Šéfka národniarov je presvedčená, že v prípade M. Dzurindu ide o útek pred zodpovednosťou voči voličom: „Loď sa potápa, krysy utekajú, ale ľud zostáva ponechaný osudu.“ (sita, tasr)