BRATISLAVA – Priemyselná produkcia Slovenska nevybočila z rastúceho trendu ani v marci. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa oproti marcu minulého roku zvýšila o 7,6 percenta a za celý prvý štvrťrok bola medziročne vyššia o 7,9 percenta.
Marcový údaj prekonal očakávania analytikov. „Rast bol vyšší, ako sme predpokladali, naše odhady boli na úrovni 4,5 percenta,“ povedal pre SME analytik ČSOB Marek Gábriš.
Pokračujúci rastúci trend zároveň vypovedá, že slovenského priemyslu sa príliš citeľne nedotkol ani pretrvávajúci pokles ekonomickej aktivity na svetových a najmä európskych trhoch. Znižujú sa aj prognózy rastu nemeckej ekonomiky, čo je pre slovenský priemysel obzvlášť citlivé teritórium – smeruje tam väčšina slovenského exportu. Podľa Gábriša to znamená, že pokles v niektorých odvetviach dokážu kompenzovať silné proexportne orientované odvetvia. V nich sa produkuje ťažisko pridanej hodnoty, pričom ich produkcia rastie aj naďalej.
Príkladom je textilná a odevná výroba, ktorá zaznamenala v marci zo všetkých odvetví najvyšší rast 32,5 percenta. Veľké textilné fabriky Ozeta a Makyta pritom exportujú takmer celú produkciu na trhy západnej Európy.
Na rozdiel od výrobných odvetví zaznamenáva od začiatku roka pokles výroba a rozvod elektriny, plynu a vody. Odvetvie pritom celý minulý rok rástlo. Najvyšší, vyše 13-percentný rast dosiahlo v októbri 2000, no od začiatku tohto roku klesá a najhlbší prepad zaznamenalo vo februári – v čase zavedenia vyšších regulovaných cien. Analytici pokles bezprostredne spájajú s týmto opatrením vlády. „Zdá sa, že je to celkom zrejmé. Obyvateľstvo sa podľa všetkého pre vyššie ceny uchýlilo k obmedzovaniu spotreby,“ skonštatoval Gábriš.
Rast priemyselnej produkcie pokračuje nepretržite od novembra 1999. Ešte v októbri a novembri minulého roku prevyšovalo tempo rastu 10 percent a na tejto hodnote sa priemysel držal aj v prvom mesiaci tohto roku.
Následne sa tempo znížilo na jednocifernú úroveň, čo zapríčinil nástup vyšších objemov výroby z minulého roku, s ktorými sa tohtoročná produkcia porovnáva. Dvojciferného rastu v tomto roku sa preto podľa Gábriša už asi nedočkáme, hoci dynamika rastu by sa mala zvyšovať. Jej úroveň však do značnej miery ovplyvnia práve minuloročné základy.
TOMÁŠ KURTANSKÝ