Milton Friedman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, sa verejne postavil za zrušenie „dane zo smrti“ – peňazí, ktoré vlády získavajú od občanov prostredníctvom dedičskej dane. Jeho otvorený list je zároveň reakciou na výzvu úzkej skupinky amerických multimiliardárov, ktorí pred niekoľkými dňami protestovali proti návrhu prezidenta Busha zrušiť túto daň (otec Billa Gatesa, George Soros, Rockefellerovci). Pod výzvu Miltona Friedmana za zrušenie „solidarity z limuzín“ sa podpísali takmer tri stovky ekonómov.
Friedman pripomína, že daň z dedičstva potláča motiváciu pracovať a akumulovať majetok pre budúce generácie. Jej existencia je okrem iného namierená proti rodičom, ktorí sa snažia čo najlepšie zabezpečiť svoje deti menej nákladným vlastným životom a odkladaním majetku pre ne. „Smrť by nemala byť zdaňovaná. Daň z dedičstva by mala byť odstránená,“ apeluje Friedman.
Daň z dedičstva je v očiach odborníkov považovaná za najnespravodlivejšiu daň, pretože je ňou zdaňovaný majetok, ktorý už bol pri svojej tvorbe zdanený niekoľkokrát ostatnými daňami. Popri morálnom aspekte pripomínajú ekonómovia aj praktické problémy spojené s výberom dane z dedičstva. Podobne ako na Slovensku ani v USA nie je jej výber významný pre štátny rozpočet a podľa štúdie amerického Kongresu výnos z nej len mierne prevyšuje náklady spojené s jej výberom.
Milton Friedman bude v septembri „hosťovať“ prostredníctvom satelitného prenosu na stretnutí elitnej Mont Pélerinskej spoločnosti v Bratislave, ktoré bude hodnotiť skúsenosti tzv. tranzitívnych krajín z desiatich rokov ich úsilia o prechod od centrálne plánovanej ekonomiky k ekonomike trhovej.
(mn)