BRATISLAVA – Medzinárodný menový fond (MMF) varoval slovenskú vládu pred možným prekročením plánovaného deficitu verejných financií, ku ktorému sa v tomto roku zaviazala – 3,9 percenta z hrubého domáceho produktu (HDP). Tento cieľ môže byť podľa fondu dosiahnutý iba v prípade „dalšieho obmedzovania výdavkov“. Za ďalšie riziká pre slovenskú ekonomiku považuje oneskorenie privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu, rapídne zvýšenie deficitu bežného účtu platobnej bilancie a celosvetové spomalenie hospodárskeho rastu, čo môže negatívne zasiahnuť vývoj zahraničného obchodu SR.
Zvyšovanie úrokových sadzieb nie je vylúčené
Tlaky na zvyšovanie schodku bežného účtu platobnej bilancie pravdepodobne zastavia ďalšie znižovanie úrokových sadzieb centrálnej banky. „Ďalšie uvoľnenie menovej politiky by nateraz nebolo žiaduce,“ zdôraznil MMF. Nevylúčil, že Národná banka Slovenska by v budúcnosti mohla reagovať aj opačne ako doposiaľ – zvyšovaním úrokových sadzieb. „V podmienkach rastúceho domáceho dopytu, ktorý ešte väčšmi podporí výplata dlhopisov FNM, budú musieť rozhodujúce orgány dávať pozor, aby nedošlo k opätovnému vzniku vonkajšej a vnútornej makroekonomickej nerovnováhy. (…) Pokiaľ dôjde k zosilneniu vnútorných tlakov vrátane naplnenia fiškálnych rizík a ešte ďalšieho prehĺbenia schodku na bežnom účte platobnej bilancie, bolo by skutočne možné uvažovať o sprísnení menovej politiky,“ uvádza sa v správe MMF.
Pri prípadnom zvyšovaní úrokových sadzieb fond odporúča veľkú opatrnosť. „Prísnejšia menová politika by zvýraznila tlaky, ku ktorým by mohlo dôjsť po predpokladanom príleve kapitálu v neskoršom období tohto roku alebo začiatkom budúceho roku, a tak by potenciálne vznikol začarovaný kruh, pri ktorom by nové prílevy kapitálu v dôsledku jeho použitia na vnútornom trhu viedli k tlakom na zhodnotenie kurzu koruny a ďalšiemu sprísneniu menovej politiky. Preto bude dôležité, aby sa zásadná reakcia na vonkajšie tlaky spôsobené domácim dopytom sústredila na úpravu skladby makroekonomickej politiky smerom k sprísneniu zamerania fiškálnej politiky vrátane neskoršieho použitia výnosov z privatizácie,“ dodal MMF.
Znehodnotenie koruny ako reakcia na globálne riziká
Pokiaľ by sa v nasledujúcich mesiacoch spomalilo tempo hospodárskeho rastu hlavných obchodných partnerov SR, fond odporúča, aby „sa v prípade realizácie tohto scenára najprv umožnilo znehodnotenie výmenného kurzu koruny“. Centrálna banka by pri zvažovaní možného uvoľnenia menovej politiky mala byť opatrná, pretože „neexistuje veľký priestor na jeho uplatnenie“.
Analýza MMF potvrdila, že oficiálne čísla o vývoji nezamestnanosti „určite nadhodnocujú skutočný počet ľudí bez práce“. „Významným faktorom pôsobiacim proti zamestnávaniu pracovných síl je vysoká sadzba odvodov do sociálnych fondov. (…) Tieto vysoké odvody na jednej strane pôsobia proti oficiálnemu zamestnávaniu pracovníkov, na strane druhej podporujú prácu v tieňovej ekonomike a tým znižujú schopnosť vlády vyberať dane a zvyšujú finančné napätie v oblasti sociálnych výdavkov,“ podčiarkol fond. Jeho očakávania ďalšieho vývoja v tejto oblasti nie sú veľmi optimistické. „Napriek tomu, že hospodársky rast a štrukturálna politika podporujúca rozvoj súkromného sektora pozitívne ovplyvnia zamestnanosť, nemusia stačiť na to, aby výraznejšie znížili nezamestnanosť. V krátkodobej perspektíve je pravdepodobné, že nezamestnanosť zostane vysoká,“ naznačil MMF.
MICHAL NALEVANKO