BRUSEL - Obmedzenie voľného pohybu osôb z nových členských štátov by malo po ich vstupe do Európskej únie (EÚ) trvať vo všeobecnosti dva roky. Po ich uplynutí bude mať každá terajšia členská krajina možnosť uplatňovať prechodné obdobie ďalšie tri roky, pričom stačí, aby tento úmysel dala na vedomie Európskej komisii (EK). Vyplýva to z návrhu spoločnej pozície EÚ ku kapitole voľný pohyb osôb, o ktorom včera v Bruseli rokovali ministri zahraničných vecí pätnástky. Ak členský štát po dvoch rokoch komisii neoznámi zámer naďalej uplatňovať prechodné obdobie, začne v ňom automaticky platiť spoločná legislatíva EÚ, čo znamená ukončenie obmedzení a zavedenie voľného pohybu osôb. Po piatich rokoch budú mať terajšie členské štáty v prípade „vážnych narušení trhu práce alebo ich hrozby“ možnosť predĺžiť prechodné obdobie najviac o dva roky, pričom to musia dať na vedomie EK.
Z krajín EÚ návrh blokuje zatiaľ len Španielsko, ktoré argumentuje potrebou diferenciácie medzi jednotlivými kandidátmi. Zdroj Európskej komisie (EK) novinárom oznámil, že všetky krajiny okrem Španielska text podporili.
„Existuje množstvo rozdielov medzi členskými krajinami, musíme pokračovať a najrozumnejším časovým rámcom (pre dohodu) sa mi zdá summit v Göteborgu,“ tvrdil novinárom šéf španielskej diplomacie Josep Piqué.
Minister na rokovaní s kolegami, samozrejme, neargumentoval španielskou požiadavkou na záruky v oblasti podpory zaostalých regiónov. Odvolával sa na to, že návrh nezodpovedá skutočným dôsledkom migrácie pracovníkov a že prechodné obdobie muselo byť nakoniec skrátené aj v prípade Portugalska a Španielska pri ich vstupe do EÚ.
„Členské štáty budú (po vstupe nového člena) uplatňovať voči nemu naďalej národné opatrenia vo vzťahu k právu občanov (novej členskej krajiny) uchádzať sa o prácu…Pred uplynutím druhého roku po vstupe by malo dôjsť k prehodnoteniu fungovania národných opatrení…Nie neskôr ako na konci druhého roku po vstupe by mal členský štát oznámiť Európskej komisii, či mieni pokračovať v uplatňovaní národných opatrení. Ak k takejto notifikácii nedôjde, začne platiť acquis (spoločná legislatíva EÚ),“ uvádza sa v návrhu, ktorý má TASR k dispozícii.
Návrh predpokladá značnú pružnosť a je pre kandidátske krajiny o niečo výhodnejší ako pôvodný návrh EK, na základe ktorého by všetky zmeny v prechodných obdobiach podliehali jednomyseľnému hlasovaniu členských štátov v Rade EÚ. Nemecko s Rakúskom môžu pohyb pracovníkov obmedziť až na sedem rokov, zatiaľ čo ostatné krajiny môžu obmedzenia zrušiť už po dvoch rokoch. (tasr)