
FOTO - REUTERS
Tento týždeň by mal byť v Petrohrade s medzinárodným konzorciom podpísaný kontrakt o dvojetapovej akcii, na ktorej sa budú podieľať aj ruské ministerstvá a firmy.
Podľa agentúry ITAR-TASS bude najprv od ponorky oddelená pravdepodobne najviac poškodená predná časť trupu. Potom majú členovia medzinárodného konzorcia (hovorí sa o účasti holandských a nórskych firiem) v pláne vyzdvihnúť z morského dna všetky ostatné časti plavidla. Nakoniec výhradne ruskí špecialisti vyzdvihnú prvú časť ponorky.
Ponorka Kursk bola vybavená dvoma jadrovými reaktormi, havarovala počas vojenských manévrov. Vrak teraz leží v hĺbke 108 metrov severovýchodne od ruského prístavu Murmansk. Z potopeného plavidla už vyzdvihli dvanásť mŕtvych námorníkov. Ďalšie záchranné práce boli zastavené, keď odborníci označili podmienky vnútri vážne poškodeného trupu za veľmi nebezpečné.
Mnoho ruských predstaviteľov vrátane vojenských by chcelo ponechať nešťastnú ponorku na morskom dne. Kremeľskí predstavitelia si však uvedomujú sľub Vladimira Putina verejnosti, že ponorka s telami námorníkov bude vyzdvihnutá.
Moskva nezverejnila oficiálne vysvetlenie príčin potopenia Kurska. Klebanovova komisia zvažuje tri teórie - kolíziu s cudzou ponorkou, kolíziu s mínou z druhej svetovej vojny a výbuch chybného torpéda. Vyšetrovatelia sa pritom zjavne prikláňajú k poslednej verzii.
Cenu operácie, ktorá bola dosiaľ odkladaná aj pre nedostatok financií, odhadujú ruské médiá na 70 až 80 miliónov dolárov. Klebanov minulý týždeň oznámil, že celú operáciu bude financovať vláda - s trochou peňazí z medzinárodnej Nadácie Kursk. (čtk, reuters)