Avon Hudson je Austrálčan, slúžil ako vojenský letec. Začiatkom 60. rokov sa aj on zúčastnil na jadrových testoch. „Nebezpečenstvo, ktorému sme čelili, bolo také veľké, že väčšie šance na prežitie by ste mali vo vojnovej zóne ako na púšti Maralinga,“ povedal Hudson pre BBC.
Právnik Morris May zastupuje tridsať austrálskych veteránov požadujúcich kompenzácie za to, že boli vystavení rádioaktívnemu žiareniu. Pozná veterána, bývalého vodiča, ktorý údajne dostal inštrukcie, aby prešiel cez zamorené územie vo vojenskom vlnenom oblečení. Dlho mu nikto nechcel uveriť, že sa také niečo mohlo stať.
Tisícky britských mladíkov slúžiacich v armáde sa stali obeťami nukleárnych pretekov počas studenej vojny. V Austrálii ich vtedy bolo 12-tisíc. Často boli len 30 míľ od miest, kde vybuchovali jadrové nálože. Ken McGinley, ktorý tiež požaduje kompenzácie, spomína: „Raz som napriek rozkazu po výbuchu pootvoril oči. Videl som svoje kosti na ruke, ako keby som sa pozeral na röntgenovú snímku.“
Podľa výskumov Sue Rabbit-Roffovej z roku 1988 každý tretí Brit slúžiaci v Austrálii zomrel na leukémiu alebo rakovinu kostí.
(mch)