Koncom minulého týždňa sa objavilo vážne podozrenie, že britské ministerstvo vnútra dlhé roky nehovorilo pravdu. Správu priniesla Sue Rabbit Roffová z univerzity v škótskom Dundee: britská vláda v 50. rokoch pri jadrových pokusoch v Pacifiku využívala vojakov ako pokusných králikov.
Je to v rozpore s tým, čo tvrdila britská vláda pred európskym súdom pre ľudské práva v roku 1997. Vojaci vraj pri pokusoch nikdy neboli vystavení radiácii. Nové dôkazy sú pre Veľkú Britániu veľmi nepríjemné. Pred európskym súdom totiž pred štyrmi rokmi stála pre žaloby vojnových veteránov, ktorí požadovali kompenzácie zdravotných problémov.
Nový Zéland, známy svojou ekologickou politikou, začal zisťovať, v akom zdravotnom stave sú piati jeho bývalí vojaci, ktorí sa na pokusoch zúčastnili. Vypovedajú, že pri pokusných výbuchoch v roku 1956 bolo 157 britských dôstojníkov a vojakov, 100 Austrálčanov a 5 vojakov z Nového Zélandu.
Testovali na odeve, nie ľuďoch
Britské ministerstvo obrany odmieta obvinenia, že by boli vojaci zneužití, a uvádza, že pri pokusoch bolo len 18 dôstojníkov. Každý z nich s účasťou na experimente súhlasil. Ministerstvo úplne odmieta tvrdenie, že k vojakom pristupovalo ako k pokusným zvieratám. „Testovali sme vplyv veľmi nízkej úrovne radiácie na oblečenie, nie na ľudí,“ uviedol hovorca ministerstva. Dôstojníci z britského Commonwealthu (teda austrálski a novozélandskí) mali pri testoch poskytovať len logistickú podporu.
Britská armáda robila v Austrálii jadrové pokusy od roku 1952 do roku 1963. Výskumníčke Roffovej sa podarilo nájsť v archívoch dokumenty, že pri kontroverzných pokusoch v roku 1956 na ostrove Monte Bello museli vojaci kráčať, bežať alebo sa plaziť v oblastiach, ktoré boli kontaminované po atómových testoch. Jej archívne objavy sa s tvrdeniami britského ministerstva v mnohom rozchádzajú.
Roy Sefton zastupujúci novozélandských veteránov však považuje za prelom už to, že Veľká Británia prvýkrát „priznala, že muži boli zapojení do testovacích programov“.
Miliónové kompenzácie
Do vyšetrovania „starých hriechov“ sa ešte pred Novým Zélandom pustila aj austrálska vláda - podľa Roofovej si totiž v zamorených oblastiach rôzne druhy oblečenia skúšalo aj 24 austrálskych vojakov. Do Londýna včera pricestoval na rokovania s britským ministrom obrany Johnnom Spellarom zástupca austrálskych veteránov Bruce Scott.
Vyšetrovanie Austrálskej kráľovskej komisie o účasti vojakov na jadrových testoch sa síce v roku 1985 skončilo neúspechom, ale napokon sa podarilo s britskou vládou dohodnúť na zaplatení 43 miliónov libier na vyčistenie kontaminovaných oblastí (púšť Maralinga v západnej Austrálii). Domorodci z týchto oblastí získali kompenzáciu 5,4 milióna libier. Niektoré oblasti však pre tamojších lovcov zostávajú dodnes uzavreté.
MAREK CHORVATOVIČ