Kežmarské sídlisko Juh leží čiastočne na území patriacom obci Ľubica. Kežmarok aj Ľubica vysielajú na sídlisko svojich sčítacích komisárov, aby pripísali čo najviac duší pre svoju obec. Obe strany sa obávajú konfliktu, ale sú rozhodnuté brániť svoje záujmy.
Čím vyšší počet ľudí je v obci, tým vyššie sú aj obecné príjmy. Ľubica by takto mohla získať až tri a pol tisíca ľudí a zdvojnásobiť svoju veľkosť aj príjmy. Naopak, Kežmarok by pri víťazstve Ľubice klesol na úroveň malého mesta so 14-tisíc obyvateľmi.
„Krajský súd v Košiciach rozhodol, že pozemky pod časťou sídliska patria Ľubici,“ tvrdí starosta obce Otto Dovjak.
Kežmarčania sa však sídliska vzdať nemienia. „Ponúkli sme Ľubičanom náhradnú pôdu, ale odmietli,“ hovorí kežmarský primátor František Grohola. „Podľa dohody o odčlenení sa Ľubice od Kežmarku z roku 1992 zostáva sídlisko Juh majetkom Kežmarku,“ tvrdí zástupca prednostu Mestského úradu v Kežmarku Ladislav Melikant.
Mária Drefková z Krajskej správy Štatistického úradu v Poprade ešte nevie, ktorí komisári dostanú prednosť: „Je to mimoriadne chúlostivá situácia, o ktorej sa má zvolať rokovanie dokonca na úrovni ministerstva vnútra.“ Podľa našich informácií dostanú prednosť kežmarskí komisári.
„Je jasné, že vznikne chaos. My však ctíme zákon, podľa ktorého si má každý sčítavať obyvateľov na vlastnom území. Preto na sídlisko pošleme aj našich desiatich komisárov,“ tvrdí Dovjak z Ľubice.
„Môže sa stať, že ľubických komisárov vyhodia z domov samotní obyvatelia bytoviek,“ myslí si Melikant z Kežmarku.
ROBERT JURIŠ
Tematicky príbuzné články:
Pri dverách už onedlho zazvonia sčítací komisári
Čo robiť v čase sčítania, ak
Kampaň by mala zasiahnuť každého
Aj ľudia na lazoch vedia, že ich budú sčítavať
„Únik duší“ spôsobujú najmä bezdomovci a bohatí ľudia
Biskupi upozornili na proticirkevné útoky
Sociálni demokrati asi prídu o sídlo