
Športové zápolenie po novom môže prebiehať aj na stoličke za počítačom. FOTO SME - PAVOL MAJER
V počítačovom klube Aréna hučí ako v úli. Mladí chalani súťažia v počítačovej hre, prekrikujú sa a občas padne aj nadávka. Jedno družstvo pri štyroch počítačoch sa stalo teroristami a druhé ich protivníkmi, po minutí jednej karty si úlohy vymenia. Po ukončení tretej karty vyhráva tím s väčším počtom víťazstiev. Takto trávi svoj voľný čas zhruba 200 detí, ktoré seriózne medzi sebou súťažia a zakladajú tak v Bratislave nový druh športu.
Myšlienka založiť sériu súťaží a turnajov v počítačových hrách nie je nová. Vo svete, v Nemecku, Holandsku, Anglicku, Austrálii či Švajčiarsku existuje rad medzinárodných turnajov. U nás túto myšlienku do praxe uviedol Iouri Doubrovitski, po slovensky jednoducho Juraj, ktorý vymenil studený Irkutsk za Bratislavu.
Od novembra minulého roka v klube Aréna beží bratislavská liga v hre counter strike. Counter strike je hra na teroristov a kontrateroristov na rôznych miestach a v rôznych situáciách, s oslobodzovaním rukojemníkov a streľbou, bez krvavých a hororových scén. Celoročný turnaj sa delí na kolá podľa ročných období. Zimného kola sa zúčastnilo dvadsať bratislavských tímov s počtom členov na jedno družstvo od štyroch do deväť. Finišovať bude 11. februára. Jedinou podmienkou účasti je veková hranica 18 rokov. Záujemcovia sa môžu zapojiť do trojmesačného kola kedykoľvek. Družstvo sa hodnotí podľa počtu dosiahnutých víťazstiev. Paradoxne dnes vedie družstvo, ktoré vzniklo práve v priebehu rozbehnutého zimného kola. Koncom roka bude brastislavské hlavné finále a vzíde z neho absolútny víťaz. Cieľom celej ligy okrem vyplnenia voľného času mladých ľudí je zostaviť aspoň štyri silné tímy a zúčastniť sa s nimi na medzinárodných súťažiach.
Verejná mienka zatiaľ nie je naklonená počítačovým hrám. Všeobecne sa tvrdí, že deti namiesto toho, aby si vybíjali energiu pohybom, sedia pred obrazovkou. Diskutabilná tiež otázka návyku. „Šach, streľba a napríklad bridž patia tiež medzi športy,“ hovorí Juraj, „a rovnako môžeme polemizovať o pohybe. Medzi chlapcami tu vládne veľmi priateľský duch. Určite sa zbavia nadbytočnej energie, môžu sa vykričať, nik ich neupozorňuje, aby ticho sedeli. Samozrejme, že ak niekto presedí pri počítači dvanásť hodín, to už nie je v poriadku.“ Faktom zostáva, že mladí ľudia, ktorí sa venujú počítačovým hrám, ovládajú computerové funkcie na serióznej úrovni. Príkladom je Jurajov 17-ročný syn, ten získal certifikát administrátora siete.
INGRID DROZDÍKOVÁ