Ak má susedná Česká republika bohatú štatistiku kontaktov s kubánskym disentom, Slovensko sa môže „pochváliť“ dobrými vzťahmi na vládnej úrovni. Bezprostredne po vzniku Slovenskej republiky nebola na pestovanie vzťahov s Kubou politická atmosféra. O obnovení kontaktov sa začalo uvažovať v roku 1994 po nástupe tretej Mečiarovej vlády.
V roku 1996 sa v Havane stretla prvýkrát zmiešaná slovensko-kubánska komisia pre vedecko-technickú a ekonomickú spoluprácu, o rok neskôr rokovala na Slovensku. Dobré kontakty sa vytvárali medzi ministerstvami školstva, kultúry a hospodárstva.
V roku 1996 navštívila Kubu ministerka školstva Eva Slavkovská, minister hospodárstva Ján Ducký sa pokúšal obnoviť ekonomickú spoluprácu počas návštevy Havany v roku 1997.
Slovenské ministerstvá školstva a kultúry spolufinancovali v roku 1997 účasť slovenských delegátov na festivale mládeže a študentstva na Kube, ktorý slúžil na podporu Castrovho režimu. Ministerstvá prispeli sumou 416 350 korún. Delegáciu pred odchodom prijal minister kultúry Ivan Hudec a vyzval ju, aby na Kube dobre reprezentovala Slovensko. O niekoľko mesiacov neskôr spolufinancovalo ministerstvo kultúry výstavu kníh a fotografií – 100 dní kubánskej revolúcie. Podujatie, ktoré velebilo Fidela Castra, spoluorganizovalo kubánske veľvyslanectvo v Bratislave.
Slovensko nemá na Kube zastúpenie na úrovni veľvyslanca. Súčasný chargé d‘affaires JUDr. Ján Gábor uviedol, že zaujímavé je predovšetkým ekonomické partnerstvo s Kubou: „Naša ekonomická spolupráca s Kubou je ovplyvnená z minulosti tým, že tu zostali určité väzby, ktoré by bolo nerozumné nevyužiť. Kubánsky trh nie je zanedbateľný (11 miliónov obyvateľov) a navyše predstavuje perspektívne súčasť karibského regiónu, ktorý sa ekonomicky postupne integruje.“
(mim)