sko a Slovinsko. Informuje, že každý delegát si našiel na svojom mieste list ruského veľvyslanectva, v ktorom Moskva označuje rozšírenie NATO za veľkú chybu.
Financial Times (VB) – cituje najdôležitejšie myšlienky predstaviteľov deviatich krajín, ktoré sa na bratislavskej konferencii zúčastnili. Nová Európa nebude úplná bez nášho príspevku, cituje denník.
RIA Novosti (Rusko) – štátna agentúra stručne uviedla, že predstavitelia postkomunistických krajín východnej Európy vyzvali alianciu na uskutočnenie druhej vlny rozšírenia už na pražskom summite na jeseň roku 2002.
TVC – ruská televízna stanica pripomenula, že kandidáti do NATO si bez aliancie nevedia predstaviť ďalší rozvoj. Dvere aliancie sú podľa TVC otvorené, ale aj kandidátske krajiny musia byť aktívne. Ale hrubý náčrt receptu, ako sa zapáčiť NATO, sú známe už teraz, uviedla TVC s tým, že krajiny vedú protiruskú politiku.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) (Nemecko) – uviedol, že slovenských politikov mrzí, že ich krajina sa ako jediná z Visegrádskej štvorky nestala členom aliancie už v prvom kole rozširovania. Obyvateľstvo Slovenska sa však pozerá na členstvo v NATO väčšinou skepticky. Svoju úlohu tu zohrávajú neutralistické tendencie, obraz Slovenska ako sprostredkovateľa medzi Východom a Západom, zakotvený vo všetkých politických subjektoch, ale aj vplyv historických všeslovanských sympatií.
Die Presse (Rakúsko) – zdôraznil, že slovenská metropola od čias korunovácie Márie Terézie nevidela toľko prominentných hostí, ako na konferencii EUND. S myšlienkou na okrúhly stôl prišiel slovenský premiér Dzurinda, ktorý chcel svoju krajinu prezentovať ako motor nového kola rozširovania aliancie. Za to, že SR sa členom NATO nestalo spolu s Maďarskom, Poľskom a ČR, nesie zodpovednosť V. Mečiar. (tasr, sita, taa)