BRATISLAVA – Bola to najvýznamnejšia udalosť roka, povedal v sobotňajšom televíznom príhovore k občanom premiér Mikuláš Dzurinda o konferencii Európske nové demokracie: líderstvo a zodpovednosť. Desať krajín – Albánsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko, Macedónsko a Chorvátsko – na nej ukázalo ochotu spolupracovať pri integrácii a vyzvalo NATO na ďalšie rozšírenie o čo najviac členov.
Niektoré zahraničné médiá písali o najdôležitejšej udalosti, ktorá sa na Slovensku konala od jeho vzniku v roku 1993. „Šanca na prosperitu krajiny sa výrazne zvyšuje jej členstvom v aliancii, pre Slovensko bude v tejto otázke rozhodujúci budúci rok,“ povedal Dzurinda.
Havlov prejav prelomový
Dzurinda osobitne vyzdvihol príhovor českého prezidenta Václava Havla, ktorý americké médiá označili za prelomový. Ako povedal novinárom po skončení konferencie, „nepochybne išlo o vizionárske, slobodné a úprimné videnie“. Aj francúzsky politológ Jacques Rupnik ho označil za kľúčový. „Bol to prejav, ktorý bude mať veľký vplyv nielen tu v strednej Európe, ale aj na Západe,“ povedal v rozhovore Rupnik s tým, že Havlov príhovor vojde do histórie ako „bratislavský prejav o zjednotenej Európe“.
NATO a voľby 2002
Vstup do aliancie v súčasnosti nepodporuje viac ako 50 percent obyvateľov a na čele popularity i naďalej zostáva Vladimír Mečiar, ktorého HZDS sa o vylúčenie Slovenska z prvej vlny rozširovania NATO „zaslúžilo“ najviac. Poslankyňa HZDS Irena Belohorská sa však účastníkov konferencie snažila presvedčiť, že HZDS aj v prípade volebného víťazstva kontinuitu zahraničnej politiky nenaruší.
V rozhovore pre SME politológ Jacques Rupnik zdôraznil, že „akákoľvek forma koalície s Mečiarom je pre vstup do NATO neprijateľná“.
NATO a verejná mienka
Osobitnú pozornosť venovali účastníci konferencie mimovládnym organizáciám. Dzurinda ich prácu označil za inšpiratívnu.
Práca týchto organizácií a občianska spoločnosť môžu prispieť k zvýšeniu podpory verejnosti k západným bezpečnostným štruktúram. Politológ Jacques Rupnik v tejto súvislosti podotkol, že vstup do NATO a EÚ nemôže byť iba záležitosťou elít, pretože sa „v tom prípade možno dočkať nepríjemných prekvapení“. Rupnik preto vyzval na otvorenú diskusiu o dôležitosti a význame rozšírenia. Politickú stratégiu nehovoriť o rozšírení pre nedostatočnú podporu obyvateľstva považuje za nebezpečnú. (taa, sita)