
Jeden z horúcich kandidátov na kreslo talianskeho premiéra Silvio Berlusconi vhadzuje do urny svoj volebný lístok. FOTO - REUTERS
a regionálne voľby na Sicílii. Konečné výsledky by mali byť známe dnes. Do obeda odovzdalo svoje hlasy 22 % voličov.
Približne 48 miliónov oprávnených voličov malo možnosť rozhodnúť o budúcom zložení zákonodarného zboru a 59. povojnového vládneho kabinetu. Voľby charakterizoval tesný boj dvoch najväčších súperiacich blokov Domu slobody bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho a v súčasnosti vládnuceho bloku ľavého stredu Olivovník rímskeho exstarostu Francesca Rutelliho. Mediálny magnát Berlusconi mal včera veľkú šancu na návrat po siedmich rokoch strávených v opozícii. Berlusconi aj Rutteli sľubovali Talianom, že ich víťazstvo sa skončí vládnou nestabilitou, z ktorej vzniklo už 58 vlád od druhej svetovej vojny. Pred volebnými miestnosťami sa tvorili rady, takže nespokojní voliči, ktorí chceli odvoliť a ísť domov, museli na vhodenie hlasovacieho lístka čakať najmenej tridsať minút. Rutteli musel čakať hodinu, čo označil za dobré znamenie, pretože to podľa jeho slov favorizuje Olivovník.
Talianske noviny včera prirovnávali atmosféru volieb k roku 1948, keď kresťanskí demokrati porazili komunistov a definitívne pričlenili Taliansko k západnému bloku. „Voľby sú dôležité a my chceme, aby sa náš hlas vždy počítal,“ povedala Giulla Galettiová. Ona a jej muž žijú spolu polstoročie a nikdy nevynechali možnosť vstúpiť do volebnej miestnosti.
Mnoho voličov sa včera rozhodovalo až na poslednú chvíľu. Aj keď útočná volebná kampaň trvala týždne, jedna tretina Talianov nebola rozhodnutá, komu dá svoj hlas. Podstatnú časť z nich tvorili prvovoliči. „Je to znak našej demokracie, v ktorej hrá každý svoju úlohu,“ tvrdí dôchodca Piero o nerozhodnutých a mladých voličoch. Očakávalo sa, že z množstva zatiaľ nerozhodnutých podporila značná časť Rutelliho.
Mnoho mladých ľudí sa volebným miestnostiam vyhlo pre nezáujem a apatiu k politikom. „O čo tu ide, všetci sú rovnakí,“ zubí sa Renato Marolo, „zmenia sa iba mená, ale to je všetko. „Iných odradil náročný volebný systém. Rimania včera volili dvoch kandidátov do hornej komory parlamentu, jedného do dolnej komory a nového starostu. „Systém je trochu nejasný, ale dá sa pochopiť, takže vieme, koho budeme voliť,“ povedal neznámy Talian a ukázal na ľudí vo volebnej miestnosti pomaľovanej detskými obrázkami s veľkonočnou tematikou.
V Taliansku totiž musí nová koalícia na to, aby mohla vytvoriť vládu, získať väčšinu nielen v dolnej komore parlamentu so 630 kreslami, ale aj v 315-člennom senáte. Do dolnej komory parlamentu sa pritom dostane len strana, ktorá prekročí štvorpercentnú hranicu.
(peb, reuters, tasr)