BRATISLAVA – Na zahraničných poradcov a odborníkov sa za posledné tri roky vyčlenili takmer štyri miliardy korún. Asi miliarda išla z našich vreciek, ďalšie tri z pokladnice Európskej únie. Tieto obrovské peniaze spotrebovalo len pár desiatok ľudí. V súčasnosti sa na Slovensku dlhodobo zdržiava ani nie 70 zahraničných expertov. Ich príjmy sú veľmi slušné aj na západné pomery a niekoľkonásobne prevyšujú plat nášho prezidenta. Často vysoko prevyšujú aj platy riaditeľov veľkých slovenských podnikov.
Či dokážeme takto dobre zaplatených ľudí využiť a či oni sami sú ochotní a schopní odviesť prácu hodnú peňazí, čo stoja, nevedno. V duchu príslovia: Darovanému koňovi na zuby nepozeraj! sa z tejto otázky stalo tabu. Domáci partneri nechcú riskovať – ak by sa sťažovali nahlas, mohla by na povrch vyplávať aj ich neschopnosť. A aj neschopný, neochotný a lenivý expert je lepší ako žiaden.
Zatiaľ sa podrobne neanalyzovalo, do akej miery je neschopný expert pravidlom alebo výnimkou. Efektívnosť využitia prostriedkov Phare mal kontrolovať najmä vedúci odboru zahraničnej pomoci na Úrade vlády, ktorý bol nedávno odvolaný. Ten to nerobil. Kontrolu neurobilo ani ministerstvo financií – tam nebol odvolaný nikto.
Spoločný monitorovací výbor, v ktorom sú aj zástupcovia Európskej komisie, síce hodnotí každý projekt, ale viac ho zaujíma celkový výsledok. Ako k splneniu cieľa prispel ten-ktorý poradca, príliš podrobne nerieši. Všetci sa však zhodujú – Slovensko potrebuje viac expertov. (kr)
Tematicky príbuzné článkyPomoc, ktorá z EÚ prúdi na Slovensko, rozvíja hlavne zahraničné firmy
Rozdelenie vyčlenených prostriedkov Phare (v eurách)
Odborníci sú rôzni, ale žiaden neradí zadarmo
ČO JE TWINNING
Figeľ: O expertov je veľký záujem
OBLASTI, NA KTORÉ JE TWINNING ZAMERANÝ
Twinningoví experti
Zmluvní experti