i minulého roka berlínsky súd nedovolil magistrátu Wilmersdorfu odobrať Weigmannovej licenciu na jej podnik. Teraz sa nemecká vláda chystá presadiť v parlamente zákon, podľa ktorého už prostitúcia „neodporuje mravom“. A tak sa z „bordel mamy“ nechtiac stala ochrankyňa práv prostitútok.
Známu „kaviareň“ Psst otvorila Weigmannová pred tromi rokmi. Prostitútky, ktoré zamestnávala, sa najprv mohli pri bare zoznámiť so svojimi potenciálnymi zákazníkmi a potom si ich odviesť do horných izieb. V Psst neboli pasáci a ženy pracovali dobrovoľne. Okolie svojskú kaviareň tolerovalo, až kým sa magistrát berlínskej štvrte nerozhodol, že podnik „podporuje správanie odporujúce mravom“. V decembri minulého roka vyniesol berlínsky súd prevratný rozsudok. Vyhlásil, že pokiaľ sa „prostitúcia vykonáva na základe dobrovoľnosti a nie je spojená s kriminalitou, potom neporušuje dobré mravy“. Weigmannová otvorila nechtiac Pandorinu skrinku. To, čo načal berlínsky súd, chce dokončiť nemecký parlament.
Poslanci včera začali diskutovať o vládnom návrhu, ktorý už v budúcnosti nebude trestať, ale istým spôsobom podporovať prevádzkarov vykričaných podnikov podobných bordelu Felicitas Weigmannovej. Ona sama zmenu veľmi privítala. Legálne bordely budú lepšie kontrolovateľné a polícia už nebude musieť strácať čas raziami.
Prostitútkam chce nový zákon sprístupniť výhody, aké majú ostatné živnosti. Podľa mnohých už bolo načase. Najstaršie remeslo na svete dosahuje v Nemecku ročný obrat 12 miliárd mariek a bez problémov sa vyrovná napríklad zisku firmy Adidas. Dane z takýchto príjmov sa štátu neštítili, ale odmietal zarábajúcim poskytovať protivýhody.
Podľa týždenníka Der Spiegel tak napríklad 31-ročná Petra, ktorá čaká na „kunčaftov“ vo svojom prívese na diaľnici B 188 medzi Hannoverom a Gifhornom, poberá zdravotné poistenie ako „pomocníčka v domácnosti“. Carmen z Mníchova zase ako „žena v domácnosti“. Podľa nového zákona už prostitútky podvádzať nemusia, žiadne zázraky však čakať netreba. „Služobníčky lásky“ sa do sociálneho poistenia nehrnú. „Veľa z nich má zdravotné poistenie, pretože poberajú sociálnu pomoc. Tieto ženy budú, bohužiaľ, radšej ďalej načierno zarábať, ako platiť dane,“ predpovedá Weigmannová.
Ona sama však bude už teraz zamestnávať svoje dámy v duchu nového zákona. Uzavrie s nimi pracovné zmluvy s mesačnou výpovednou lehotou, dá im základný plat a podiel na zisku. „Ženy, ktoré budú chcieť odísť, môžu počas výpovednej lehoty pracovať už len telefonicky alebo pomáhať upratovať,“ dodáva Weigmannová. (mim)