BRATISLAVA. Ak sa zamestnávateľ rozhodne, že na miesto, ktoré obsadzuje, prijme čerstvého absolventa, má podľa zákona nárok na peniaze od štátu.
V Bratislavskom kraji mesačne najviac 20 percent z celkovej ceny práce z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve, v mimobratislavských krajoch do 30 percent z priemernej mzdy.
Pätina je slabý motivátor
Podmienkou, aby firma dostala príspevok za to, že prijala absolventa je, aby mal maximálne 25 rokov a bol na úrade práce aspoň tri mesiace.
Za tri mesiace čerstvý absolvent nemohol stratiť pracovné návyky, čo bolo pred časom pre firmy problém. Z úradu práce totiž dostávali uchádzačov, ktorí boli evidovaní dlhodobo a zamestnať ich a udržať v práci bolo náročné.
Medzi nezamestnanými tento rok po skončení školského roka pravdepodobne skončí viacej absolventov ako v minulosti.
Okrem stredoškolákov by príspevok mohli využiť aj za zamestnanie niektorých vysokoškolákov, ktorí vekovú hranicu ešte spĺňajú.
Podľa riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi Jozefa Stopku sa zdá mnohým firmám pätina platu na to, aby uprednostnili uchádzača len pre príspevok slabou motiváciou. Stopka hovorí, že o príspevok záujem je, v súčasnosti však samy firmy prehodnocujú svoje postavenie na trhu a podnikateľské zámery.
Nábor máme, príspevok nie je potrebný
Marek Gešo z Accenture, firmy oceňovanej za pracovné ponuky pre čerstvých absolventov, hovorí, že aj v súčasnosti majú otvorené pozície pre absolventov, ale príspevok nie je pre nich dôvodom uprednostniť uchádzača.
„Pri nábore sú rozhodujúce kvality uchádzača, jeho vhodnosť na pozíciu a potenciál. Štátny príspevok na naše rozhodovanie nemá nijaký vplyv," povedal Gešo.
Koho potrebujeme, toho zaučíme
Anna Hudáková z oddelenia ľudských zdrojov v Slovak Telekome rovnako hovorí, že získanie alebo nezískanie príspevku pri vhodnom kandidátovi nedokáže ovplyvniť to, či mu prácu ponúknu. „U absolventov, vzhľadom na to, že nemajú až tak veľa pracovných skúseností, sú dôležité motivácia, vzdelanie a prístup. Menia sa ťažšie ako zručnosti, povedala Hudáková.
Hovorca Kauflandu Martin Gärtner povedal, že v reťazci majú pre mladých ľudí bez praxe zavedený systém zapracovania aj vzdelávania, preto rozhodujúcimi kritériami pri prijímaní nových ľudí nie sú príspevky na pozíciu ani príspevky na absolventskú prax.
Absolventskou praxou si finančne prilepší uchádzač
Na rozdiel od príspevku na podporu zamestnávania, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe vo výške životného minima 178 eur dostáva absolvent. Ide o sumu porovnateľnú s tou, na akú majú nárok firmy, ak pri výbere zamestnanca uprednostnia absolventa z úradu práce.
Stopka z prievidzského úradu práce hovorí, že opodstatnenie a význam má absolventská prax, ktorú podporujú aj cez ich úrad vtedy, ak absolventom dajú robiť kvalifikovanú prácu a nie v prípade, ak absolventa vezmú preto, aby na úrade robilo viac ľudí.