
Mary Higginsová-Clarková a prebal jej poslednej knihy, ktorá sa dostala na prvé miesto v rebríčku bestsellerov vo Wall Street Journale. FOTO – INTERNET
dolárov, čo ju zaraďuje medzi najlepšie platených spisovateľov na svete.
Mary Higginsová-Clarková je považovaná za prvú dámu kriminálneho žánru, ktorý aj vďaka nej prežíva na prelome vekov renesanciu. Jej najnovší román s názvom On the Street Where You Live (vo voľnom preklade Na ulici, kde bývate) sa momentálne nachádza na prvom mieste prestížneho rebríčka bestsellerov v časopise Wall Street Journal.
Za minulý rok dostala najvýznamnejšiu cenu vo svojom žánri. Stala sa Grand Master v oblasti krimi. Recept na úspech? „Je to balansovanie na hrane medzi ľudskou psychikou a jej túžbou po napätí. Niekedy je to zložité, ale trpezlivosť priniesla úspech,“ hovorí Mary Higginsová-Clarková.
Rozprávam príbehy
Cesta Mary Higginsovej-Clarkovej k prvému bestselleru bola ako cez kopirák odpísaná z amerického sna.
Ovdovela ako 35-ročná a musela sa starať o päť detí. Vstávala ráno o piatej a zarábala si doma písaním pre rozhlas. Jej prvá kniha – životopis Georgea Washingtona bola fiaskom, ale vitálna Mary sa nevzdala. Skúsila napísať thriller s črtami detektívneho románu.
Kniha s názvom Where are the Children (Kde sú deti) sa stala bestsellerom. Mala štyridsaťštyri rokov a odvtedy už nepoznala neúspech. Takmer so železnou pravidelnosťou prináša každý rok to správne napätie, v ktorom sa ukrýva jej spisovateľský leitmotív: ,,Viem rozprávať príbehy,“ hovorí sebavedome Higginsová-Clarková. „Isaac Bashevis Singer, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, povedal: ,Akokoľvek si vycibríte vety a akokoľvek prepracujete štýl, nestanete sa spisovateľom, ak nerozprávate príbeh.‘ Každé rozprávanie sa má začínať týmito magickými slovami – Bol raz jeden…“
Osvedčené pravidlá
Okrem príbehov sa spisovateľka drží aj ďalších osvedčených pravidiel. Jej hrdinkami sú vždy ženy 28- až 35-ročné, pretože sú to ženy, ktoré sú už dostatočne zrelé, aby čelili ťažkej situácii, ale dosť mladé, aby mali voľné srdce. Všetky majú zaujímavé zamestnanie a za úspech vďačia iba sebe samým. Miesto a detaily, kde sa dej odohráva, si Higginsová-Clarková detailne overuje. „Ak píšem o nejakom meste, dopodrobna si preštudujem jeho plán a organizáciu dopravy v ňom. Mojej hrdinke sa nemôže stať, že bude v jednosmernej ulici jazdiť v protismere. Policajného poradcu mi totiž robí starý priateľ, agent FBI na dôchodku a právne stránky prípadov vždy preberiem so synom a dcérou, ktorí sú obaja sudcami. Chyby vo faktografii by boli z môjho hľadiska neodpustiteľné a voči čitateľom by to bola neúcta.“
Internet je výzvou
Mary Higginsová-Clarková býva vo veľkolepom sídle v Saddle River v New Jersey. Spolu s druhým mužom Johnom Conheenym, finančným expertom z Wall Street, deťmi a pätnástimi vnúčatami. Narodeniny, krstiny, basketbalové a bejzbalové zápasy vnúčat a iné rodinné aktivity spôsobujú, že ak chce spisovateľka pracovať na románe, musí vstávať aj o tretej ráno. „Zvykla som si. Je to čas, keď je v dome pokoj a nedrnčia telefóny. V poslednom čase píšem už rovno do počítača, ale ani to mi nezabráni, aby som napísané niekoľkokrát revidovala. Každú kapitolu, teda dvadsať až tridsať strán textu, konzultujem so svojím editorom, čo je potrebná forma spisovateľského odstupu.“
Prvá dáma napätia citlivo sleduje nálady trhu a nadšene privítala pioniersku aktivitu Stephena Kinga, ktorý minulý rok vydal svoju novelu Plant na internete. „Je to fascinujúca myšlienka a so svojím vydavateľom Simon and Schuster v súčasnosti konzultujem otázku autorských práv na knihy na internete. Zdá sa, že po právnej stránke je to zatiaľ nedotiahnutá oblasť, no po jej vyriešení som tejto forme úplne otvorená. Samozrejme, klasická kniha tým nekončí. Keď prišla televízia, kino nezomrelo.“
ĽUDO PETRÁNSKY