NEW YORK – Americká rafinérska firma Valero Energy Corp. schválila akvizíciu konkurenčnej spoločnosti Ultramar Diamond Shamrock Corp. v hodnote 4,03 miliardy dolárov. Akvizícia bude zahŕňať 2,1-miliardový dlh Ultramaru. Akvizíciou by mala vzniknúť najväčšia nezávislá rafinérska spoločnosť v USA.
Obidve firmy sa na obchode dohodli počas uplynulého víkendu. Valero ponúka za každú akciu Ultramaru 1,228 svojej akcie, resp. 55 USD. Akcionári Ultramaru tak získajú prémiu takmer 30 % voči aktuálnej trhovej cene. Prostredníctvom obchodu, ktorý ešte musí schváliť protimonopolný úrad, získa spoločnosť Valero dennú ťažobnú kapacitu 1,87 milióna barelov, čím sa z celoamerického hľadiska umiestni na druhom mieste za spoločnosťou ExxonMobil. Ak spoločnosť Valero uskutoční aj dve ďalšie plánované akvizície, mohla by sa stať najväčšou americkou rafinérskou spoločnosťou.
Po zlúčení obidvoch spoločností si vzniknutý podnik ponechá obchodné meno Valero. Na jeho čele ostane výkonný riaditeľ Valero Energy Corp. William Greehey. Ultramar získa v správnej rade spoločnosti štyri kreslá z trinástich. Obidve spoločnosti v prvom roku očakávajú úsporu nákladov z akvizície v objeme 150 miliónov dolárov. (reuters, sita)