
Slovensko asi zruší clo na dovoz komponentov potrebných na rozvoj elektrotechnického priemyslu. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
BRATISLAVA – Slovensko plánuje zaviesť nulové clo na dovoz komponentov potrebných na rozvoj elektrotechnického priemyslu. Otvorením dočasných colných kvót na vybrané komodity bude od dovozného cla oslobodený tovar v hodnote viac ako 12,5 miliardy korún, čo znamená zníženie príjmu do štátneho rozpočtu o približne 143 mil. Sk. Podľa očakávaní vlády by však tento výpadok mal byť eliminovaný rastom zamestnanosti v elektrotechnickom odvetví. O návrhu na otvorenie dočasných colných kvót má vláda rozhodnúť dnes.
Zavedením nulového cla na vybranú skupinu tovarov chce štát zvýšiť prílev zahraničných investícií. „Realizáciou tohto opatrenia sa na Slovensko dostanú zahraničné investície v hodnote viac ako miliardy korún a zamestnanie získa takmer 1200 ľudí. Pozitívny efekt sa očakáva aj vo väzbe na obchodnú bilanciu, keďže zámerom zahraničných investorov je predať výrobky vyrobené na Slovensku na zahraničných trhoch,“ uvádza sa v návrhu. Nulové clo sa bude týkať dovozov vybraných komodít do konca tohto roku zo všetkých krajín.
Zavedenie dočasných colných kvót má napomôcť elektrotechnickému priemyslu, ktorý podľa analýz rezortu hospodárstva môže ako jediné priemyselné odvetvie rátať v blízkej budúcnosti s rastom zamestnanosti. V roku 2004 by mal vývoz podnikov elektrotechnického priemyslu prekročiť 60 miliárd korún, výrazným tempom má podľa očakávaní ministerstva hospodárstva rásť v nasledujúcich troch rokoch aj pridaná hodnota. Pesimistický scenár vývoja tohto priemyselného odvetvia hovorí o 38-percentnom raste pridanej hodnoty (do roku 2004 v porovnaní s rokom 1999), optimistický variant očakáva až 73-percentný nárast.
Slovenský elektrotechnický priemysel sa z červených čísel dostal v roku 1999, keď po kumulatívnej strate 160 miliónov korún v predchádzajúcom roku vytvoril zisk 1,8 mil. Sk. Najziskovejšia je výroba strojov a prístrojov, ktorá generuje až 45 percent z celkového zisku odvetvia. Nasleduje výroba rádiových, televíznych a spojovacích zariadení s podielom 41 percent.
MICHAL NALEVANKO