Rastúce mzdy futbalistov ohrozujú finančnú stabilitu klubov, pričom podľa analytikov viacerým z nich hrozí bankrot. Tohtomesačný prípad anglického klubu Queens Park Rangers (QPR) dokazuje, že aj futbalové kluby fungujú ako každá iná spoločnosť, a ak ich náklady prevýšia výnosy, sú v strate a tým sa začínajú problémy.
Futbalové kluby v honbe za získaním dobrých hráčov investujú obrovské sumy do mzdových prostriedkov bez ohľadu na to, aké sú ich možnosti a príjmy. Manažéri klubu sa pritom spoliehajú na to, že v najhoršom prípade príde bohatý fanúšik a mužstvo zasponzoruje. To, že Queens Park Rangers sa dostali tesne pred bankrot a boli dokonca ochotní požiadať konkurenčný klub Wimbledon, aby ich kúpil, dokazuje, že ani bankové účty vo futbalovom priemysle nie sú bez dna. Loftus Road, ktorý skrachovaný klub vlastní, minulý rok minul na platy hráčov a vedenia 8,4 milióna libier, kým celkové výnosy spoločnosti boli 8,05 milióna libier. Strata firmy dosiahla skoro 5 miliónov libier. Dlh firmy, ktorý predstavuje 11 miliónov libier, sa každý mesiac zvyšuje o ďalších 570-tisíc libier. Vedenie sa nezmohlo na viac ako na vyhlásenie, že sa hádam zjaví bohatý fanúšik, ktorý vyrieši všetky problémy.
Hoci by sa zdalo, že je len málo pravdepodobné, že sa nájde niekto taký, čo dá zadlženej spoločnosti väčší balík peňazí, pričom návratnosť takejto investície je viac ako pochybná, veľa futbalových klubov doteraz prežívalo na tomto princípe.
Podľa analytikov je QPR len prvým z mnohých klubov, ktoré sa dostali do podobnej situácie. Ochota firiem financovať futbal sa postupne vytráca, pričom mnohé kluby, hlavne z nižších súťaží, sú na pokraji krachu. Okrem toho ekonómovia tvrdia, že 92 profesionálnych klubov v Anglicku je príliš veľa na to, aby mohli byť všetky podporované nejakými spoločnosťami.
Situácia vo vyšších súťažiach je len o niečo lepšia. Podľa poradenskej firmy Deloitte & Touche v anglickej Premier League, ktorá dosahuje ročne najvyšší obrat na svete, vykázalo zisk v roku 2000 len sedem klubov.
Podľa analytikov hrozba bankrotu a schopnosť niektorých klubov udržať sa na špičke bez toho, aby investovali obrovské prostriedky do zahraničných hráčov, môžu prispieť k spomaleniu prudkého rastu miezd vo futbalovom priemysle.
GABRIEL KÁDASI