BRATISLAVA – Výsledkom hospodárenia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) za prvý štvrťrok tohto roku je aj napriek viacerým opatreniam v oblasti vnútorných rezerv strata 176,3 milióna korún. Podľa analýzy svojho hospodárenia z marca pritom podnik plánuje v tomto roku dosiahnuť zisk pred zdanením 2,5 miliardy korún.
Zhoršovanie hospodárenia vysvetľujú plynári rastúcimi cenami ropy a jej produktov na svetových trhoch. Od nich sa odvíja aj nákupná cena zemného plynu. Pripája sa aj rastúci kurz dolára oproti korune a nedostatočné zvýšenie predajných cien plynu. Aj po februárovom zvýšení regulovaných cien sú nižšie ako ceny, za ktoré SPP plyn nakupuje.
Finančnú situáciu SPP ovplyvňuje aj nedoriešené vyrovnanie pohľadávky podniku voči štátnemu rozpočtu vo výške 817 miliónov korún. Na túto sumu sa prehĺbila strata podniku za minulý rok po odvedení dane zo zisku a po osobitnom odvode do štátneho rozpočtu. Žiadosť o riešenie „preplatku“ podali plynári listom 15. marca tohto roku, ministerstvo financií zatiaľ nerozhodlo.
Popritom sa plynári dostali do situácie, keď pri zisku „iba“ 2,5 miliardy korún musia odviesť do štátneho rozpočtu osobitný odvod vo výške piatich miliárd korún.
Podľa Informácie o osobitnom odvode SPP do štátneho rozpočtu, ktorá je zaradená do dnešného programu vlády, je podnik pripravený zaplatiť polovicu osobitného odvodu, teda 2,5 miliardy korún ku koncu tohto mesiaca. Sčasti z vlastných zdrojov, ale pomôže si aj úvermi. Likviditnú situáciu SPP a schopnosť zaplatiť osobitný odvod do štátneho rozpočtu k 31. máju komplikuje aj dosiaľ nezrealizovaný odpredaj majetkovej účasti SPP v spoločnosti Globtel. Druhú polovicu osobitného odvodu má podnik podľa zákona o štátnom rozpočte na tento rok uhradiť do 30. novembra 2001.
Do rokovaní o ďalších úveroch s SPP vstúpila Tatra Banka, ING Bank, Credit Lyonnais Bank a Citibank Slovakia. Výška úverov, ktoré by mohol podnik od bánk získať, sa odhaduje spolu na 3,3 miliardy korún.
Tieto zdroje sú plánované na možné predčasné splatenie zostávajúcich častí syndikovaných úverov od Citibank International a Credit Lyonnais Bank. V prvom prípade ide o zostatok k 31. marcu 2001 vo výške 81 miliónov mariek a v druhom o zostatok k 31. decembru 2001 vo výške 56 miliónov mariek.
„Vzhľadom na to, že banky zo syndikovaných úverov SPP zatiaľ nedali súhlasné stanovisko na zvýšenie zadlženia (SPP zaslal žiadosť 10. novembra 2000) ani na zmenu vlastníckej štruktúry SPP, nie je možné bez ich súhlasu zadlženosť ďalej zvyšovať. Porušenie akéhokoľvek finančného ukazovateľa vyplývajúceho z úverových zmlúv má za následok technický default, čo spôsobuje možnosť predčasného splatenia niektorých úverov a následne tzv. cross default a akceleráciu, čo automaticky znamená povinnosť splatiť všetky úvery SPP,“ uvádza sa v Informácii o osobitnom odvode SPP do štátneho rozpočtu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ