BRATISLAVA – „Učím už takmer tridsať rokov a agresivita detí stále rastie. Nedávno som chcela vysvetliť žiakovi, že robí niečo zlé. Nahneval sa a hodil do mňa stoličku,“ hovorí učiteľka zo základnej školy v Bratislave-Rusovciach Anna Hečková.
„Niekedy mám strach, že ak dám dieťaťu na konci roka horšie ohodnotenie, ešte mi niekto ublíži,“ tvrdí iná učiteľka Slávka Kučová. „Väčšina rodičov chce o svojom dieťati počuť len to najlepšie. Keď poviem, že si potrebuje niečo docvičiť, rodič sa urazí, neprijme ani slabé upozornenie. Radšej preradí dieťa do inej triedy.“
Pedagógovia sa už dlhšie sťažujú na zvýšenú agresivitu detí, na ich sebavedomé a drzé správanie, neschopnosť veci objektívne hodnotiť. Sťažujú sa i na rodičov, ktorí neveria, že by ich dieťa mohlo mať poruchy správania a na upozornenia učiteľov reagujú podráždene, niekedy dokonca až fyzickým útokom.
Najnovší prieskum Centra výchovnej a psychologickej prevencie pri Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie ukázal, že poruchy správania má v priemere desať percent dnešnej generácie. Hoci zatiaľ nezískali údaje zo všetkých okresov Slovenska (nie každý okres bol ochotný spolupracovať), údaje majú dostatočnú výpovedaciu hodnotu.
„Z celkového počtu 7491 žiakov piateho a šiesteho ročníka základných škôl z rôznych regiónov sme identifikovali 710 problémových detí, čo je takmer desať percent,“ hovorí Alena Kopáyniová z Centra výchovnej a psychologickej prevencie. „V priemere sedia v jednej triede traja problémoví žiaci. Najväčší počet problémových detí uvádza okres Košice I a Košice okolie – v jednej triede priemerne až sedem rizikových žiakov.“
Medzi okresmi, ktoré majú počet problémových žiakov väčší ako slovenský priemer, sú aj Senica a Trebišov. Bratislava je tesne pod priemerom, najlepšie je na tom okres Spišské Vlachy.
Príčinu problémov v správaní detí vidia odborníci najmä v rodine, ktorá pri plnej pracovnej vyťaženosti deti – i keď nie úmyselne – zanedbáva, a v mediálnych vzoroch, ktoré deťom denne servírujú násilie rôzneho druhu.
(sr)
Viac v rubrike Rodina a škola