
BRATISLAVA – Vo využívaní mobilnej komunikácie na Slovensku sú ešte určite rezervy. Podľa generálneho riaditeľa Globtelu Pavla Lančariča v súčasnosti mobily aktívne používa asi 20 percent slovenskej populácie, pričom do konca tohto roka by to už malo byť 30 percent. Počet aktívnych mobilov by sa tak vyrovnal počtu používaných pevných liniek. Najneskôr budúci rok by sa mali vyrovnať aj príjmy prevádzkovateľov mobilných a pevných liniek.
Rastúci trend mobilnej komunikácie potvrdzujú aj nárasty zákazníkov oboch mobilných operátorov. Globtel ich ku koncu minulého roka evidoval 616 856 a konkurenčný EuroTel 493 032.
Minulý rok sa mal uskutočniť aj predaj 36 percent akcií spoločnosti Globtel, o ktorom sa stále nerozhodlo. Podľa predstaviteľov Globtelu koordinačný výbor sa momentálne prikláňa skôr k variantu priameho predaja konzorciu zahraničných investorov, ktorí majú o akcie záujem. Podľa Lančariča ide o silné európske spoločnosti, ktoré rozvíjajú viacero aktivít aj na Slovensku, nič bližšie sa však v tejto chvíli nedá povedať. „Suma, ktorú by za akcie zaplatili, však v každom prípade bude pre energetické podniky, ktoré akcie vlastnia, rekordným výnosom,“ skonštatoval Lančarič. Do navýšenia základného imania Globtelu energetici vložili 1,18 miliardy Sk, pritom len Slovenské elektrárne očakávajú z predaja akcií 2,5 miliardy Sk.
Pre akcionárov Globtelu je pri výbere nového akcionára rozhodujúci jeho záujem o strategické investície. Podľa stanov má totiž 36-percentný akcionár právo vetovať či naopak iniciovať niektoré strategické rozhodnutia, ako napríklad navýšenie základného imania. To bude potrebné pri ďalších vysokých investíciách, ktoré sa začnú po predaji licencií UMTS. „V tom prípade sa už budeme rozprávať o úplne iných číslach,“ povedal finančný riaditeľ Globtelu Juraj Koman.
Čistý zisk Globtelu za minulý rok podľa amerických účtovných štandardov dosiahol 1,065 miliardy korún, čo je oproti roku 1999 nárast o 214 miliónov Sk. Hrubý zisk (EBITDA) dosiahol 2,715 miliardy Sk. TOMÁŠ KURTANSKÝ