
Pavel Borodin, bývalá pravá ruka Borisa Jeľcina. FOTO – REUTERS
Boris Jeľcin a jeho „Rodina“ majú v Rusku podľa výnosu prezidenta Vladimira Putina zaručenú nedotknuteľnosť. V zahraničí to však neplatí. Na newyorskom Kennedyho letisku včera agenti FBI zatkli Pavla Borodina, bývalého šéfa Jeľcinovho úradu, ktorý je podozrivý z korupcie veľkého kalibru. Do manhattanského väzenia posadil Borodina Interpol na podnet švajčiarskych vyšetrovateľov kauzy Mabetex a Mercata. Išlo o prípad švajčiarskych stavebných firiem, ktoré mali získať od Borodina lukratívne zákazky na obnovu Kremľa. Úplatky prešli do vrecák Borodina cez zvláštnu „praciu schému“, ktorú si ruskí superpodvodníci vybudovali za Jeľcina v zahraničí. Len v tejto kauze a v prípade Borodina sa hovorí o sume 25 miliónov dolárov.
V Rusku sa kauza Mabetex považovala skôr za protiruskú akciu Západu. Vyšetrovatelia vo Švajčiarsku sa neraz sťažovali, že Moskva spolupracuje len neochotne. Hrozilo totiž aj obvinenie naozajstných Jeľcinových príbuzných, totiž jeho dcér, ktoré mali vo švajčiarskych bankách účty. Moskva dnes trvá na Borodinovej nevine a žiada jeho prepustenie, pretože má diplomatickú imunitu.
Iróniou osudu je, že Pavel Borodin, dnes štátny tajomník zväzu Ruska a Bieloruska, mal byť hosťom na inaugurácii prezidenta Georgea Busha. Vybral sa narýchlo, nič netušiac a bez diplomatického pasu, pretože americké vízum mal v tom obyčajnom. Ruská televízia NTV tvrdí, že moskovská kancelária Interpolu o chystanom zatykači vedela vopred.
Borodina odvolal Putin z Kremľa po svojom nástupe do funkcie vlani na jar. Ruskí vyšetrovatelia sa jeho prípadom vlani prestali zaoberať a odvtedy si bývalý Jeľcinov správaca žil v relatívne pokojnej funkcii v závetrí. Švajčiari mu pokoj nedopriali. Hlavný vyšetrovateľ v Ženeve Bernard Bertossa povedal včera agentúre Reuters, že požiada americké úrady o Borodinovo vydanie. Odmietol však zatiaľ povedať, či zatykač súvisí s ďalším prípadom, ktorý prerástol do medzinárodného škandálu – kauzou preprania siedmich miliárd dolárov z Ruska, v ktorých hrala dôležitú rolu londýnska pobočka Bank of New York. Jej bývalú zamestnankyňu spolu s manželom uznal predčasom americký súd za vinných.
Miliardy, ktoré „utiekli“ z Ruska, pochádzali zo zahraničnej pomoci jeho obyvateľom. Medzinárodný škandál, ktorý vyvolala chamtivosť ruských úradníkov, sa stal neskôr zbraňou v rukách prezidentského kandidáta Georgea Busha, keď kritizoval Clintonovu administratívu.
Zatknutie Borodina môže byť napokon vnímané aj ako vyjadrenie tvrdšieho postoja novej Bushovej administratívy k zneužívaniu americkej ochoty. Signálom, ktorý možno prečítať aj takto: toto trpieť nebudeme a podozrivého hosťa si v Bielom dome neželáme.
BAŠA JAVŮRKOVÁ