Viac ako 200-tisíc ľudí sa vo Veľkej Británii pravidelne zúčastňuje honov na líšky. Nie je to primitívna zábava. Naopak, je to dobre zorganizovaná spoločenská udalosť s pevne určenými pravidlami. Pravda, pre mnohých sa zdá príliš snobská, úplne zbytočná a predovšetkým zbytočne krutá. Každý účastník honu má presne stanovené miesto – to platí počas lovu, ale aj pred ním a po ňom. Každý hon má svojho veľkého šéfa, ktorý musí zabezpečiť napríklad peniaze aj naverbovať nadháňačov.
Takáto silná a dobre zorganizovaná lobby sa na rokovaní parlamentu o zákaze lovu so psami poriadne zviditeľnila. Lovci stáli pred parlamentom a prijatie zákona „ocenili“ hlasným piskotom a trúbením na lesné rohy. Niektorí z nich sú dokonca odhodlaní ísť za porušovanie nového zákona aj do väzenia.
Na viacerých miestach Anglicka a Walesu sa ešte v stredu večer stretli lovci na koňoch so psami. Poslancom ukázali, že honov sa mienia zúčastňovať aj napriek rozhodnutiu parlamentu. Atmosféra však bola podľa BBC pochmúrna. Stále sa však nevzdávajú a na marec avizujú v Londýne najväčšiu demonštráciu, akú kedy Veľká Británia zažila.
Už v júli 1997 zaplavilo hlavné mesto 100-tisíc ľudí. Prišli Blaira upozorniť na to, že sa svojej milovanej zábavy, ktorá mnohým obyvateľom v miestach, kde sa hony konajú, prináša aj slušné finančné zisky, nemienia vzdať. (mch)