Nad čím sa včera rozčúlil britský džentlmen, keď si v trafike kúpil výtlačok Timesov? Nie, nebola to vysoká politika ani výsledok ďalšieho z nekonečného radu kriketových súbojov s mužstvom Pakistanu. Dolná snemovňa parlamentu odhlasovala zákaz štvania zveri psami. Džentlmeni zrejme nezostali len pri zdvihnutom obočí – včera bolo prípustné aj zakliať. Obraz starej imperiálnej Británie totiž dostal ďalšiu ranu a mizne v stále hustejšej hmle multikulturálnej spoločnosti, pre ktorú sú už hony históriou.
Spoza kanála sa zrejme môže zdať, že spory okolo honov na líšky sú smiešnou malichernosťou a zákonodarcovia by im mali venovať nanajvýš päť minút pozornosti. Britský parlament sa honmi na líšky zaoberal tri dni a už predtým prebiehala sústredená kampaň zástancov aj odporcov lovu. Obe záujmové združenia majú silné zázemie a ich argumenty za a proti sa dajú porovnať s presvedčenosťou odporcov a fanúšikov bývalého slovenského premiéra.
Na oboch stranách nájdeme aj silné osobnosti s veľkou autoritou. Princ Charles patrí medzi vášnivých poľovníkov (po páde z koňa počas lovu má momentálne zlomenú ruku). Bývalý člen The Beatles Paul McCartney považuje hon líšok za týranie zvierat.
Blair sa takticky stiahol
Rozsudok poslancov bol pre lovcov až nemilosrdne jednoznačný. Za zrušenie stovky rokov starej tradície hlasovali v pomere 387:174. Nebolo to čisto stranícke hlasovanie, ale dalo sa z neho vyčítať, komu sa páči brechot psov pri kopytách plnokrvníkov (väčšina opozičných konzervatívcov) a ktorí zástupcovia ľudu skôr cítia s líštičkami trpiacimi pri krutých poľovačkách.
Trochu nejasný zostal postoj premiéra Blaira, ktorý bol počas hlasovania na návšteve Severného Írska.
Práve denník The Times premiéra ironizoval, keď v súvislosti s ním pripomenul vlastnosti, ktoré sa pripisujú líškam: prefíkanosť a povrchný šarm. Blair síce začal s kampaňou proti honom, keď však narazil – protesty poľovníkov počas uplynulých rokov patrili k najväčším v britskej histórii – ustúpil takticky do úzadia.
Na rade sú lordi
Stúpenci tradičného spôsobu poľovania na líšky sa teraz spoliehajú na poslednú baštu tradicionalizmu na ostrovoch. Návrh zákona poputuje do Snemovne lordov a jej členovia sa už teraz vyjadrili jasne – tento návrh u nich nemá šancu. Znamená to, že schválenie tejto právnej normy sa posunie až na obdobie po parlamentných voľbách, ktoré sa pravdepodobne budú konať v apríli alebo v máji.
To bola včera jediná dobrá správa pre džentlmenov, ktorí majú v skrini lovecké pušky – túto sezónu im určite nepokazia.
MAREK CHORVATOVIČ