
Obyvatelia Nairobi čítajú miestne denníky, ktoré zmätene informujú o smrti prezidenta Kabilu. V prípade smrti prezidenta Konžskej demokratickej republiky verili miestne médiá viac zahraničným ako domácim agentúram. Tie informovali, že Kabila je síce zranený, ale žije. FOTO – REUTERS
KINSHASA – Takmer dva dni po tom, čo na prezidenta Konžskej demokratickej republiky Laurenta-Dérirého Kabilu vystrelil jeho osobný strážca, mystérium okolo jeho smrti pretrváva. Zdroj z konžského ministerstva informácií v Kinshase včera už hovoril o tom, že Kabilovo mŕtve telo má byť do Kinshasy vrátené zo zimbawianskej metropoly Harare a pohreb má byť v utorok.
V Kabilovom rodisku Lubumbashi už údajne dostali inštrukcie, aby pripravili pompézny pohreb. Predstavitelia vlády a nová hlava štátu – Kabilov syn Joseph – sa však ešte stále za zatvorenými dverami radia čo ďalej. Ku Kabilovej smrti sa odmietla vyjadriť aj vláda Zimbabwe, kde ho odviezli na ošetrenie, pričom zomrel pri prevoze alebo ešte skôr. Harare tak má v úmysle urobiť až po tom, ako dostane „autorizovanú správu od konžskej vlády“. Opatrenia výnimočného stavu boli včera čiastočne uvoľnené.
Oba znepriatelené tábory v Kongu – povstalci a vládne sily – a ich podporujúce zahraničné metropoly v ozbrojenom konflikte trvajúcom dva a pol roka, sa zatiaľ pripravujú na stretnutia, na ktorých by prehodnotili situáciu v Kongu. Plánovalo sa stretnutie prokabilovských síl – Angoly a Namíbie (konžskú vládu proti povstalcom podporovalo aj Zimbabwe). V rwandskej metropole Kigali sa mali stretnúť z druhej strany tábora zástupcovia Konžského združenia za demokraciu (RCD) so svojimi rwandskými spojencami. Na strane povstalcov stojí okrem Rwandy aj Uganda.
Vládou v Kongu v stredu poverili Kabilovho 31-ročného syna Josepha, ktorý stál doteraz na čele armády. Kabila bojoval po boku svojho otca pri štátnom prevrate, v ktorom bol v roku 1997 zvrhnutý bývalý diktátor Mobutu Sese Seko. Potom ho otec poslal na vojenskú školu do Číny. Po návrate sa po rebríčku vojenských hodností bleskovo vyštveral na generálmajora. Po tom, ako sa Kabila objavil ako povstalecký vodca na scéne v roku 1996, prebojoval si cestu do metropoly za necelých osem mesiacov. Jeho vláda však neznamenala pre Konžanov veľkú úľavu po Mobutovi, ktorý dlhé roky zbedačoval krajinu. Konflikt s povstalcami, ktorý jeho vláda vyprovokovala o rok neskôr, pohlcuje údajne 80 percent príjmov krajiny, bohatej na diamanty a vzácne kovy.
(kl, reuters)