
Vo Washingtone už celý týždeň prebiehajú prípravy na inauguráciu. Nastupujúceho prezidenta Busha, jeho manželku Lauru, dcéry Barbaru a Jennu, ako aj doterajšieho prezidenta Clintona si pri nácviku zahrali vojaci s menovkami na hrudi. FOTO - REUTERS
Ak dozajtra nenapadne vo Washingtone sneh, slávnostný inauguračný nástup nového prezidenta, republikána Georgea Busha juniora do Bieleho domu poznačí asi dážď. I tak je všetko pripravené na ďalšiu historickú chvíľu Ameriky. Prezident bude prisahať pred Kongresom na Bibliu a po predsedovi najvyššieho súdu Williamovi Rehnquistovi zopakuje slová o službe Amerike a americkému ľudu.
Od účastníkov slávnostnej ceremónie ho z bezpečnostných dôvodov bude oddeľovať veľká tabuľa z ne- priestrelného skla. Nie je to po prvý raz. Aj keď tentoraz bude o prezidentovu bezpečnosť postarané o niečo viac. Demonštrovať chcú napríklad tuhí liberáli či feministky. Rozhorčení sú najmä Afroameričania z Floridy. A to aj napriek tomu, že práve v Bushovej vláde bude najviac predstaviteľov menšín. Nebudú v nej iba černosi, ale aj zástupcovia hispánskej, čínskej či japonskej menšiny.
Polícia nemieni proti demonštrantom zasahovať len preto, že chcú vyjadriť svoje názory. Zasiahnu iba v prípade, ak by sa ktosi pokúsil ohroziť Bushovu bezpečnosť. Kongresová polícia napríklad bez dlhého rozmýšľania vyviedla v týchto dňoch demonštrantov z miestnosti, kde sa začal schvaľovací proces nominovaného ministra spravodlivosti Johna Ashcrofta, ktorý je považovaný za najtvrdšieho konzervatívca.
Už zajtrajšia inaugurácia môže ukázať, či Amerika zo seba dokáže striasť spory, ktoré ju poznačili od záveru volieb. Paul Begala, terajší personálny šéf Clintonovho Bieleho domu, dokonca radí demokratom, aby sa „poriadne opili,“ a dodáva: „Vyhrali sme. Vyhrali sme v ľudovom hlasovaní, vyhrali sme hlasy voliteľov, vyhrali sme Floridu. Jedinou vecou, čo sme prehrali, bol najvyšší súd.“
S nástupom nového prezidenta podobné hlasy postupne utíchnu. A preto sa so záujmom očakáva najmä Bushov inauguračný prejav.
Podľa ľudí z jeho tímu si na to vyhradil len 10 až 12 minút. Washington Post tvrdí, že sa tak zaradí medzi najstručnejších prezidentov. Jeho otec hovoril 20 minút, rovnako ako pri prvej inaugurácii Reagan. Druhýkrát Reagana po 18 minútach prerušila neznesiteľná zima. Clinton hovoril 14 a 22 minút. Rekordérom je William Henry Harrison, ktorý v roku 1841 prednášal hodinu a trištvrte. Naopak najmenej slov potreboval pri nástupe do druhého funkčného obdobia prezident George Washington. Jeho príhovor mal presne 133 slov a trval necelé dve minúty.
MICHAL HAVRAN,
Washington