BRATISLAVA – Na Slovensku je registrovaných vyše dvetisíc knižných vydavateľstiev, ale systematicky sa tejto činnosti venuje približne sto. Ich zástupcovia sa zhodujú v tom, že v poslednom desaťročí je čítanie na ústupe a desaťtisícové či dokonca stotisícové náklady sú nenávratnou minulosťou.
Aj najväčšie svetové bestsellerové esá majú dnes na Slovensku šancu vyjsť nanajvýš v počte 5- až 10-tisíc kusov. Domácich autorov, ktorí prekročia v súčasnosti hranicu tisíc výtlačkov, možno zrátať na prstoch, bežný náklad slovenskej beletrie sa pohybuje rádovo v stovkách kusov, pritom vydanie knihy je rentabilné až od trojtisícového nákladu. Preto sú vydavatelia odkázaní na finančnú pomoc štátu, domácich alebo zahraničných nadácií a sponzorov, vedľajšiu ziskovú činnosť alebo paralelné vydávanie ziskových titulov odbornej či vyslovene komerčnej literatúry.
Napríklad známy vydavateľ K. K. Bagala (L.C.A.), orientujúci sa len na slovenskú literatúru, venuje vydavateľskej činnosti asi 80 percent času a zvyšok vedľajšej činnosti, z ktorej však získa až 60 percent všetkých financií svojho vydavateľstva. (ba)
Viac v článku Vydavateľstiev máme dosť, ale knihy sú na ústupe