
Predseda Európskej komisie Romano Prodi a švédska ministerka zahraničia Anna Lindhová na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských a kandidátskych krajín EÚ v Nyköpingu. FOTO - REUTERS
NYKÖPING - Členské štáty EÚ neprijali návrh Európskej komisie na spoločné stanovisko k voľnému pohybu pracovníkov z dnešných kandidátskych krajín. Podľa očakávania to včera ukázala záverečná rozprava ministrov zahraničných vecí na túto tému. Švédsko dúfa, že sa mu podarí nájsť kompromis a presadiť jednotnú pozíciu EÚ na riadnom ministerskom zasadnutí 14. mája.
Na neformálnom zasadaní vo švédskom Nyköpingu, asi sto kilometrov od Štokholmu, sa vykryštalizovali zhruba tri názory. Nemecko a Rakúsko považujú návrh Európskej komisie za minimum, hoci prijateľné, a chcú ho doplniť o obmedzenia pre osoby poskytujúce služby. Významná skupina krajín na čele so Švédskom sa s návrhom zmieri hlavne preto, že je pružný a umožňuje skorú revíziu obmedzujúceho režimu. Chudobnejší južní členovia stoja v jednom šíku za Španielskom, ktoré chce súhlas vymeniť za uznanie svojho budúceho nároku na dotácie z Bruselu. Ich postoj má implicitnú podporu Francúzska.
Európska komisia navrhla päťročné prechodné obdobie, počas ktorého by sa obyvatelia nových členských krajín nemohli slobodne uchádzať o zamestnanie v EÚ, ale potrebovali by pracovné povolenie. Návrh umožňuje tento čas predĺžiť o ďalšie dva roky, no počíta aj s prehodnotením po prvých dvoch rokoch.
Český minister zahraničných vecí Jan Kavan včera v Nyköpingu zopakoval, že Praha s obmedzením voľného pohybu osôb zásadne nesúhlasí. Český minister poukázal na paradox, že vláda ČR na jednej strane veľmi podporuje prehlbovanie európskej integrácie vrátane niektorých minulotýždňových návrhov nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ale na druhej strane doma čelí nechuti voči EÚ spôsobenej práve Nemeckom, ktoré chce sedemročné prechodné obdobie.
(čtk)