Americký dolár včera oslabil voči euru k úrovni 0,9010 USD/1 EUR, ktorú opätovne neprekonal. Dôvodom oslabenia výmenného kurzu amerického dolára boli dáta charakterizujúce vývoj americkej nezamestnanosti za mesiac apríl. Zverejnené dáta vykázali ďalší negatívny rast nezamestnanosti, a to smerom k úrovni 4,5 %, čo bola najvyššia úroveň od októbra roku 1998. Zverejnené údaje boli značným sklamaním pre trh a analytikov a okamžite sa objavili dohady o tom, že Federálny rezervný systém bude nútený pristúpiť na opätovné zníženie úrokových sadzieb.
Voči japonskému jenu dosiahlo euro k úrovni 109,00 JPY/1 EUR, keď ešte počas rána bolo obchodované okolo hodnoty 108,10 JPY/1 EUR. Voči doláru jen oslabil k úrovni 121,40 JPY/1 USD, čo bolo približne na takej úrovni ako počas rána, keď dolár atakoval hodnotu 121,00 JPY/1 USD.
Hneď po otvorení Wall Street americký akciový index Dow Jones Industrial Average oslabil približne o 80 bodov na hodnotu 10 720 bodov a technologický Nasdaq stratil približne 40 bodov, keď oslabil na hranicu 2100 bodov.
Maďarská centrálna banka sa konečne odhodlala na dlhoočakávaný krok a pristúpila k rozšíreniu fluktuačného pásma forintu z doterajšej úrovne +2,25 % od centrálnej parity na súčasných +/-15,00 % od centrálnej parity. Vo všeobecnosti sa očakáva, že v priebehu nasledujúcich mesiacov centrálna banka zníži mieru každomesačnej devalvácie na 0,1 % a k jej zániku pravdepodobne príde v priebehu roku 2002. Centrálna banka takisto vyjadrila svoje odhodlanie akcelerovať liberalizáciu kontroly kapitálových tokov.
BRANISLAV MATUŠEK(Autor je dílerom ING Bank)