BRUSEL - Európska komisia navrhla včera členským štátom EÚ, aby súhlasili s prechodnými obdobiami pre voľné zaberanie pôdy cudzincami z ostatných krajín EÚ po vstupe, ako to požadovali kandidátske krajiny. Pre poľnohospodársku a lesnú pôdu odporučila komisia sedemročný odklad, pre takzvané druhotné nehnuteľnosti (byty a chaty, ktoré cudzincom neslúžia ako trvalé alebo hlavné bydlisko) päťročný odklad.
Slovensko žiada desaťročný odklad na predaj poľnohospodárskej pôdy, nedávno sme sa však zriekli požiadavky na päťročné prechodné obdobie na predaj druhotných nehnuteľností. Prechodné obdobia budú podľa návrhu Európskej komisie prehodnotené po troch rokoch na základe správy EK. O ich prípadnom skrátení či zrušení bude musieť rozhodnúť Rada ministrov EÚ jednomyseľne, čo znamená, že budúci noví členovia budú môcť takéto rozhodnutie zablokovať.
Počas platnosti prechodných období nebude predaj pôdy cudzincom zakázaný, ale bude podliehať povoleniu. Štáty, ktoré ich využijú, musia preto zaviesť prehľadný a verejný systém povoľovania predaja pôdy, ktorý nesmie rozlišovať medzi národnosťou neobyvateľov.
Komisia zdôvodnila svoje odporúčanie „vysokou politickou citlivosťou“ tejto otázky vo väčšine kandidátskych krajín. Zdôraznila zároveň, že obmedzenie sa nesmie týkať individuálnych roľníkov z ostatných členských štátov, ktorí sa po vstupe budú chcieť v dnešných kandidátskych krajinách usadiť a podnikať. Niektoré kandidátske krajiny pri nastolení tejto žiadosti argumentovali politickou citlivosťou, ako aj nízkou cenou pôdy a nehnuteľností v ich krajinách v porovnaní s členskými štátmi EÚ.
Komisia toto vysvetlenie prijala hlavne potom, čo sama na základe argumentov o „politickej citlivosti“ voľného pohybu pracovníkov v Nemecku a Rakúsku navrhla päťročné a sedemročné obmedzenie. V Bruseli sa špekuluje, že pokiaľ by kandidátske krajiny nesúhlasili s odkladom práva svojich občanov voľne sa uchádzať o prácu inde v EÚ, mohli by Berlín a Viedeň zdržiavať súhlas s prechodnými obdobiami na predaj pôdy. (čtk, mim)