
Peter Minuit kupuje od Indiánov Manhattan.
Pred 375 rokmi kúpil nemecký obchodník Peter Minuit od Indiánov ostrov, ktorý dostal meno Manhattan. Holandskí prisťahovalci tam 4. mája 1626 založili osadu New Amsterdam. O niekoľko rokov neskôr sa z New Amsterdamu stal New York - dnes najväčšie mesto Spojených štátov.
Peter Minuit kúpil ostrov pri ústí rieky Hudson v roku 1626. Na okolitom území v tom čase žili indiánske kmene Mohykánov, Lenapov a Algonkinov. Minuit zaplatil práve im.
Doslova poklad získal za babku. Za Manhattan zaplatil 60 guldenov (24 dolárov). Údajne však neplatil peniazmi ani zlatom. Podľa legiend odovzdal Indiánom v mene holandskej Západoindickej spoločnosti škatule plné sklenených korálok, ružencov, gombíkov a iných čačiek.
V tom čase boli rôzne ligotavé bezcennosti bežným platidlom, za ktoré sa od Indiánov kupovali hotové majetky. Viacerí súčasní americkí historici však upozorňujú, že v prípade New Amsterdamu niet žiadnych dôkazov. Peter Minuit ostrov Manhattan určite kúpil a kúpil ho za smiešnych 24 dolárov. Či však platil bižutériou, nie je jasné. Prvé zmienky o trblietavom „platidle“ sa objavili až o dvesto rokov neskôr.
Od Západoindickej spoločnosti mal vraj nemecký obchodník jasné príkazy: „V prípade, že by na pôde, o ktorú máme záujem, žili alebo si na ňu robili nárok Indiáni, nevyháňajte ich silou alebo vyhrážkami. Presvedčte ich o odchode slovami alebo niečím, čo by ich uspokojilo. Prípadne im dovoľte, aby žili medzi nami. Indiánmi podpísaný kontrakt môže byť pre spoločnosť veľmi potrebný.“
List z roku 1625 dokumentuje, ako Holanďania získavali v novej zemi územia, ale vypovedá aj o tom, ako v nej žili. Angličania bývali v uzatvorených dedinách. V ich strede stál kostol. Naopak Holanďania sa usídľovali na rozptýlených usadlostiach. Preto boli aj častejšie obeťami indiánskych nájazdov.
Keď sa koncom septembra roku 1626 z Nového Holandska (Nizozemska) vrátila do Európy loď Arms of Amsterdam, člen predstavenstva Západoindickej spoločnosti Peter Schagen si vypočul rozprávanie jej posádky a pasažierov. Svojim partnerom potom napísal: „Povedali mi, že naši ľudia sa majú dobre a žijú tam v mieri. Ženy porodili niekoľko detí. Od Indiánov odkúpili za 60 guldenov ostrov Manhattan.“ V New Amsterdame v tom čase už mali postavený veterný mlyn a začínali stavať opevnenie. Otvorili školu a kostol holandskej reformnej cirkvi.
S Algonkinmi vychádzali Holanďania celkom dobre. Najmä v zime ich potrebovali - kupovali od nich kožušiny.
Útokom Indiánov sa však nevyhli. Holandské osady neboli celkom homogénne. Okrem Holanďanov tam žili aj Nemci, Škandinávci, anglickí puritáni a židia. V prípade napadnutia neboli usadlíci vždy ochotní obetovať za pôdu svoje životy. V celom Novom Holandsku totiž pôdu nemali v rukách priamo usadlíci. Museli si ju prenajímať od Západoindickej spoločnosti.
Najväčším problémom pre holandských usadlíkov sa čoskoro stali Angličania. Obe námorné mocnosti v tom čase súperili v obchode po celom svete. Prevahu mali Angličania. V roku 1664, počas takzvaných holandských vojen, Holanďania prišli o svoju kolóniu v Severnej Amerike. New Amsterdam padol do rúk Angličanov. Anglický kráľ Karol II. ho dokonca venoval svojmu bratovi - Jakubovi II., vojvodovi z Yorku. Na jeho počesť sa potom mesto premenovalo na New York.
New York má síce takmer 400 rokov, v modernej podobe však existuje len niečo vyše storočia. V roku 1898 sa spojilo päť okresov. Dnešný New York tak tvorí starý dobrý Manhattan, Brooklyn, Bronx, Richmond a Queens. Na miestach, kde sa usadilo 270 holandských osadníkov, dnes žije takmer 10 miliónov ľudí.
MATÚŠ KOSTOLNÝ
Nabudúce - Cesta Rudolfa Hessa do Anglicka