Minister včera venoval rakúskym novinárom špeciálny darček - paragraf 56, ktorý je súčasťou navrhovaného nového trestného poriadku.
Kontroverzný paragraf
Podľa paragrafu 56 by mali byť potrestaní advokáti a obžalovaní, ktorí médiám poskytnú materiály zo súdneho procesu a poškodia tak „oprávnené záujmy tretích osôb“, teda ľudí, ktorí figurujú napríklad ako svedkovia. Novinári sa podľa paragrafu stanú spolupáchateľmi, aj keď budú z materiálov iba citovať. Čo presne znamenajú „oprávnené záujmy“, pritom nie je v návrhu zákona vysvetlené.
Minister Böhmdorfer návrh zdôvodňuje úsilím chrániť súkromie tzv. tretích osôb. Kritici však varujú, že novela zákona zabráni novinárom zverejňovať detaily zo súdnych procesov, a to aj v prípade, že pôjde o závažné procesy s politickým pozadím.
Viedenská prokuratúra už v týchto dňoch ukazuje, čo by to znamenalo v praxi. Na základe podobného paragrafu, ktorý bol po dlhom čase použitý v praxi, začala prokuratúra vyšetrovať niekoľkých žurnalistov. Tí nedávno zverejnili informácie z tlačovej konferencie s poslancom opozičnej strany zelených Petrom Pilzom. Pilz novinárom citoval z podkladov neverejného disciplinárneho konania s dvoma úradníkmi, ktorí čelili podozreniu, že nelegálne získali informácie z policajných počítačov. Úradníci figurujú v tzv. špiónskej afére, ktorá vypukla v októbri minulého roku, keď sa ukázalo, že na objednávku FPÖ boli v policajných počítačoch ilegálne preverovaní oponenti strany. Po prijatí paragrafu 56 by už informovanie o tzv. špiónskej afére, ktorá z nekalých praktík upodozrieva vládnu stranu, nebolo možné.
Böhmdorferov večný boj s médiami
Böhmdorferov návrh narazil na ostrú kritiku opozičných politikov a novinárskych organizácií. Šéf Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) so sídlom vo Viedni Johann Fritz považuje za „šokujúce, že novinárom hrozia väzením“. Podľa neho to možno hodnotiť len ako útok na investigatívnu žurnalistiku. Aj novinárske odbory vidia v návrhu ďalší útok na slobodu tlače.
Böhmedorfer vedie boj s kritickými novinármi už roky. Než sa stal ministrom spravodlivosti, obhajoval bývalého šéfa FPÖ Jörga Haidera v početných súdnych sporoch s médiami.
Böhmedorfera kritizovali aj tzv. traja múdri, predstavitelia Bruselu, ktorí minulý rok vo svojej správe odporučili zrušenie sankcií štrnástich krajín Európskej únie voči Rakúsku. Minister sa na jednej tlačovej konferencii v Haiderovej prítomnosti vyslovil za potrestanie poslancov, ktorí kritizujú súčasnú vládu. Traja múdri k tomu uviedli: „Všetky vlády Európskej únie sú viazané princípmi slobodnej demokracie a slobody prejavu. Znamená to, že každý útok vlády alebo člena vlády s cieľom potlačiť kritiku musí byť chápaný ako vážne ohrozenie princípov zakotvených v článku 6 Zmluvy EÚ a spoločných európskych hodnôt.“
MIRIAM ZSILLEOVÁ