BRATISLAVA - Transformácia štátnych podnikov Vodární a kanalizácií má svoj konečný termín - júl 2002. Vláda včera s pripomienkami schválila materiál, na základe ktorého sa zabezpečí funkčný prevod majetku štátnych podnikov na obecné vodárenské akciové spoločnosti.
„Vznikne maximálne 14 vodárenských spoločností. Budeme nabádať úradníkov, aby sa niektoré spoločnosti koncentrovali do jedného väčšieho celku,“ skonštatoval premiér Mikuláš Dzurinda. Medzirezortnou komisiou vlani deklarovaných štrnásť spoločností teda nemusí predstavovať definitívne číslo.
Potom, ako štát prevedie majetok na obce, vstúpia do hry zahraniční investori. Tí nemajú záujem o kapitálový vstup do jednotlivých vodárenských celkov, ale budú sa skôr snažiť vytvoriť spoločnosti, ktoré budú majetok obcí spravovať a prevádzkovať za regulovaný zisk.
Ceny vodného a stočného by v budúcnosti mali byť v každom regióne rôzne. Dôvodom budú odlišné investície v jednotlivých regiónoch, ktoré sa po schválení obcami odrazia v konečnej cene vody. Záujem o prevádzkovanie niektorých vodárenských celkov už prejavili traja zahraniční investori. Ide o francúzske spoločnosti Vivendi, Water a Lyonnaise.
Vládou deklarovaný termín ukončenia transformácie vodární a kanalizácií - júl 2002 - šéfa Lyonnaise SR prekvapil. „Môžeme to chápať tak, že vodárenské celky budú počas tohto roka posielať privatizačné projekty a transfomovať sa začne v roku 2002. Z celkového pohľadu však Slovensko v tejto oblasti zaostáva dva roky za svojimi možnosťami,“ skonštatoval Antonín Pokorný z Lyonnaise SR.
TOMÁŠ VELECKÝ