Podielové fondy investovali v roku 2000 s najväčším ziskom na Slovensku

BRATISLAVA - Napriek kolapsu kapitálového trhu Slováci opäť prichádzajú na chuť investovaniu do cenných papierov. Lídrami trhu kolektívneho investovania sa v minulom roku stali domáce subjekty, ktoré finančné prostriedky svojich klientov nasmerovali ...

BRATISLAVA - Napriek kolapsu kapitálového trhu Slováci opäť prichádzajú na chuť investovaniu do cenných papierov. Lídrami trhu kolektívneho investovania sa v minulom roku stali domáce subjekty, ktoré finančné prostriedky svojich klientov nasmerovali na peňažný trh a do korunových dlhopisov. Najväčšie straty naopak pocítili investori, ktorí povzbudení niekoľkoročným astronomickým rastom cien akcií na amerických trhoch očakávali ich ďalší nárast.

Najvyšší výnos spomedzi všetkých otvorených podielových fondov dosiahol Korunový dlhopisový fond, spravovaný spoločnosťou Tatra Asset Management (TAM) - 16,86 percenta. Čistá hodnota majetku, ktorý má fond v správe, v novembri prekročila miliardu korún. „Postupné znižovanie úrokových sadzieb malo priaznivý vplyv na ceny dlhopisov. Nárast ich cien sa prejavil práve v tomto fonde,“ povedal denníku SME Marek Prokopec zo spoločnosti TAM. Pokles úrokových sadzieb a rast cien dlhopisov znamenal dvojciferné zhodnotenie aj majiteľom podielových listov fondu Koruna, ktorý spravuje J&T Asset Management. Najväčšiu váhu v jeho portfóliu majú dlhopisy slovenských emitentov. „Pevne úročené cenné papiere, akými sú dlhopisy, sa v minulom roku stali pomerne atraktívnou investičnou príležitosťou. Na slovenskom trhu je však veľký nedostatok kvalitných emisií dlhopisov, výnimkou sú len dlhopisy vydávané štátom. To do určitej miery limituje výber vhodných investičných príležitostí,“ tvrdí Boris Čarakčiev, vedúci odboru Portfolio Management spoločnosti J&T Asset Management. Jeho očakávania na tento rok sú v porovnaní s výsledkami roku 2000 konzervatívnejšie. „Očakávame spomalenie tempa znižovania úrokových sadzieb. Čistý výnos fondu Koruna by sa v roku 2001 mal pohybovať od 7 do 9 percent,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Investície v zahraničí sklamali investorov

Výkonnosť slovenských podielových fondov v prevažnej väčšine prípadov zatienila výsledky renomovaných zahraničných spoločností. Najväčší prepad vo svojej histórii zaznamenali po svojom príchode na Slovensko fondy francúzsko-nemeckej Veritas SG, prvej zahraničnej investičnej spoločnosti na domácom trhu. Hodnoty jej podielových listov prakticky kopírovali kolaps amerického akciového trhu Nasdaq, kde ceny akcií od marca do konca roka 2000 stratili viac ako polovicu svojej hodnoty. Podľa Eriky Bauerovej z ATS Brokers, ktorá podielové listy rodiny fondov Veritas SG predáva, pokles hodnoty podielových listov spôsobili viaceré faktory. „Popri výraznom poklese kurzov technologických akcií nedosiahli zisky veľkých európskych a amerických spoločností očakávanú úroveň, čo cenám ich akcií neprospelo. Negatívny vplyv mali aj drahé súdne spory najväčších podnikov (DaimlerChrysler, Microsoft, Philip Morris). Napriek tomu, že v uplynulom roku prebehlo viacero významných akvizícií a fúzií, pri ktorých došlo zároveň aj k výmenám kľúčových manažérov, neistota medzi investormi naďalej pretrvávala, čo ku koncu roka viedlo aj k veľkým spätným odkupom z podielových fondov,“ povedala Bauerová.

SkryťVypnúť reklamu

Na trhoch s technologickými akciami sa nedarilo ani slovenským spoločnostiam. Európsky technologický fond spravovaný TAM stratil v minulom roku viac ako 34 percent, fond Hitech spoločnosti J&T Asset Management 10,5 percenta. Vývoj na zahraničných finančných trhoch tak viac prial menej riskantným investíciám do osvedčených akciových titulov a dlhopisov. „Fondy investujúce v zahraničí profitovali v priebehu roka zo znehodnocovania slovenskej meny. Vývoj dlhopisového a akciového trhu mal opačný charakter, pretože pri poklese akciových trhov investori zvyčajne odchádzajú na menej rizikové trhy s dlhopismi,“ vysvetlil M. Prokopec.

MICHAL NALEVANKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 699
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 488
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 502
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 480
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 511
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 008
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu