
FOTO SME – PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Čo dnes povie na koaličnej rade o zodpovednosti vicepremiéra Hamžíka a o kauze s peniazmi Európskej únie, sa premiér Dzurinda rozhodol už včera po rokovaní vlády.
Premiér vyjadril niekoľko svojich výhrad k postupu podpredsedu vlády pre európsku integráciu Hamžíka v súvislosti s podozrením z korupcie na Úrade vlády pri rozdeľovaní pomoci z únie. Hamžík pracovníka úradu Rolanda Tótha síce odvolal, ale o probléme nikoho neinformoval.
Výhrady Dzurinda podložil citátom z listu, ktorý Hamžíkovi ešte 6. apríla poslal šéf generálneho riaditeľstva pre rozšírenie Európskej komisie Eneko Landaburu: „Kým sa táto záležitosť plne neprešetrí, poveril som vedúceho delegácie Európskej komisie v Bratislave, aby pozastavil schvaľovanie tendrov a kontraktov. Bol by som vám zaviazaný, keby sa táto vec posudzovala ako vysoká priorita vlády Slovenskej republiky.“
Premiér za „vážnu chybu“ Hamžíka považuje to, že jeho osobne ani vládu neinformoval o probléme a nepredložil ho ani na rokovanie vlády. „Aj ja sám som sa to musel dozvedieť 26. apríla z médií,“ hovorí Dzurinda.
Druhú chybu Hamžík podľa Dzurindu urobil, keď problém neriešil. Na podnet vedúceho delegácie Európskej komisie Waltera Rochela sa 20. apríla na Úrade vlády uskutočnilo stretnutie s vedúcim úradu Tiborom Tóthom. Podľa premiéra Dzurindu sa však rokovania mal zúčastniť osobne Hamžík: „Pán Hamžík odišiel na veľkonočné sviatky skôr a vrátil sa neskôr. Keď sa objavil takýto vážny problém, mal dostať prioritu pred veľkonočnými sviatkami.“
Vláda prijala aj konkrétne opatrenia, aby sa v budúcnosti podobné prípady nestali. Dzurinda navrhol, aby úradu pre vyšetrovanie korupcie a finančných podvodov (OLAF) boli k dispozícii všetci členovia kabinetu, nielen vicepremiér Hamžík. Okrem toho chce Dzurinda vniesť poriadok a systémové zmeny najmä do toku informácií, ktoré sa týkajú fondov EÚ.
Na dnešnom rokovaní bude koalícia hovoriť o vyvodení politickej zodpovednosti voči vicepremiérovi Hamžíkovi. (ldi)