zborov slúžiacich na Balkáne, podporilo 394 zo 626 členov EP. Rezolúcie EP však nie sú pre vlády krajín EÚ záväzané.
NATO poprelo, že by existoval nejaký dôkaz o súvislosť medzi ochudobneným uránom a tzv. balkánskym syndrómom. Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a obrannú politiku Javier Solana krátko pred prijatím rezolúcie povedal poslancom, že prešetrovanie bezpečnosti ochudobneného uránu bude úplne transparentné.
Polovici ruských výsadkárov slúžiacich v Kosove, ktorých doteraz vyšetrili, nezistili žiadny výskyt rakoviny, tvrdí zástupca veliteľa ruských výsadkárskych vojsk Nikolaj Staskov. Balkánsky syndróm bol včera témou rokovaní francúzskeho ministra obrany Alanina Richarda a tajomníka ruskej Rady bezpečnosti Sergeja Ivanova v Moskve. Z rokovaní vyplynulo, že oba štáty budú podporovať vypracovanie dôkladných expertíz.
Nemecký minister obrany Rudolf Scharping oznámil, že dá preveriť, či munícia s ochudobneným uránom použitá americkými ozbrojenými silami na Balkáne obsahovala aj plutónium. Minister tak reagoval na informáciu nemeckej televíznej stanice ARD, podľa ktorej bolo vysoko jedovaté plutónium primiešané k ochudobnenému uránu 238 v hlaviciach amerických protitankových striel.
Environmentálny program OSN, v laboratóriách ktorého prebiehajú expertízy, oznámil, že testovaný úlomok munície z Kosova obsahoval stopy obohateného uránu, ktorý má vyšiu rádioaktivitu ako ochudobnený urán. (čtk, tasr)