KINSHASA, HARARE - Po sérii rozporuplných informácií o údajnej smrti prezidenta Konžskej demokratickej republiky (KDR) Laurenta-Désiré Kabilu včera konžská vláda nepotvrdila správu o jeho smrti, no napriek v tomu oznámila, že vládu v Kongu prebral jeho syn Joseph.
Viaceré zdroje - medzi inými aj belgické - potvrdili, že Kabila zomrel po tom, čo na neho v utorok spustil paľbu jeden z členov jeho ochranky. Správu o jeho smrti najskôr dementoval minister informácií Dominique Sakombi s tým, že bol prevezený do zahraničia na liečbu. Zimbabwianske zdroje potom oznámili, že je mŕtvy, že zomrel pri prevoze do zimbabwianskej metropoly Harare. Konžská vláda podľa agentúry Reuters smrť Kabilu nepotvrdila preto, aby podnikla určité bezpečnostné opatrenia, ktoré majú zabrániť tomu, aby krajina prepadla anarchii.
Kabila bol v posledných dvoch rokoch zapletený do konfliktu s povstalcami, do ktorého sa zapojili viaceré zahraničné armády. V súvislosti s jeho smrťou sa vynára otázka, či sa to bude znamenať uvoľnenie situácie a koniec povstaleckej opozície, alebo naopak situácia sa ešte viac skomplikuje. Takéto obavy vyslovil bývalý prezident Botswany Ketumile Masire, ktorý ako sprostredkovateľ pracoval na urovnaní konfliktu. Podľa neho Kabilova smrť nebola náhodná.
Belgicko, bývalý kolonizátor Konga, vyslal do Gabunu vlastný kontingent zložený z bezpečnostných agentov a pracovníkov, ktorých úlohou bude prípadná evakuácia belgických štátnych príslušníkov z KDR.
Rovnaké zmätky ako v súvislosti s tým, či je Kabila nažive, alebo mŕtvy, panovali aj v súvislosti s motívmi Kabilovej vraždy a ďalšími možnými scenármi vývoja. Popri štátnom prevrate sa objavovali informácie o rôznych sporoch medzi konžskými predstaviteľmi. Po atentáte KDR uzavrela svoje hranice, letisko v Kinshase prestalo premávať a vyhlásený bol zákaz vychádzania. Kabila sa dostal k moci v bývalom Zaire v roku 1997, keď sa mu s podporou angolských a zimbabwianskych vojakov po 32 rokoch nepretržitej vlády podarilo zvrhnúť diktátora Mobutu Sese Seka. Kabila priniesol Konžanom nádej na zmenu. Už o rok neskôr v auguste však muž, ktorý bol povstalcom po väčšinu svojho života, musel čeliť vzbure časti vlastnej armády po boku so svojimi bývalými spojencami, konžskými Tutsiami Banyamulengami. Na stranu povstalcov sa pridali ďalší bývalí Kabilovi spojenci - Rwanda a Uganda. Povstalci kontrolujú väčšinu oblastí na severe a východe tretej najväčšej africkej krajiny. Konflikt postupne prerástol do najväčšej medzinárodnej vojny na africkom kontinente, Kabilovými spojencami boli Zimbabwe, Namíbia a Angola.
Ani mier uzavretý v Lusake v roku 1999 neznamenal riešenie pre tento konfliktný región, poznačený etnickou nevraživosťou medzi Tutsiami a Hutuami a prítomnosťou utečencov a povstaleckých skupín viacerých štátov. (tasr, čtk, reuters)