
Zamestnanosť v odvetví cukrovarníctva a pestovania repy sa neustále znižuje. FOTO – TASR
BRATISLAVA - Po dlhej diskusii, ktorá si okrem času vyžiadala aj pokles domácej výroby a prepúšťanie, pristúpilo Slovensko ku konkrétnym krokom na ochranu domáceho trhu s cukrom. Od prvého mája vstúpilo do platnosti množstvové obmedzenie dovozu poľského cukru a chemicky čistej sacharózy na slovenský trh. Kvóta bude platiť jeden rok, počas ktorého sa bude môcť na Slovensko doviezť maximálne 3500 ton produkcie poľských cukrovarov.
Zavedenie kvót si vynútili podhodnotené dovozy poľského cukru, s ktorými Slovensko bojuje od roku 1998. Platnosť posledného opatrenia na ochranu domáceho trhu sa skončila koncom minulého roka. Situácia si však opäť vyžiadala zásah vlády. Ten istý cukor, ktorého cena sa v Poľsku pohybuje okolo 20 korún za kilogram, je totiž možné na Slovensku na spracovateľské účely kúpiť za 12 a v prípade cukru na priamu spotrebu dokonca za necelé štyri koruny.
Zavedenie kvóty je vyústením vyše roka trvajúcej diskusie, ktorú v snahe zabrániť ohrozeniu domácich producentov otvoril Slovenský cukrovarnícky spolok a Zväz pestovateľov cukrovej repy.
Vláda pôvodne zvažovala aj alternatívu zrušiť súčasné 40-percentné preferenčné clo a zaviesť zmluvné clo na úrovni 59,5 percenta. Poľský cukor by však aj po zvýšení cla o 20 percent bol stále lacnejší ako domáci. Systém kvót pri nezmenenej colnej sadzbe nakoniec „zvíťazil“ aj pre jeho jednoduchšie obhájenie na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Nárast dovozu za nízke ceny totiž spôsobil značný pokles domácej výroby. Zatiaľ čo v roku 1997 sa na Slovensku vyrobilo 213 318 ton cukru, v roku 1999 to už bolo iba 151 909 ton. Znížil sa aj objem predaja slovenských výrobcov na domácom trhu. V roku 1997 predstavoval predaj 193-tisíc ton a v roku 1999 už iba 147-tisíc ton. To sa negatívne odrazilo aj na zamestnanosti. Odvetvie muselo opustiť 1400 pracovníkov.
Na dovozy z ostatných krajín sa zaviedlo množstvové obmedzenie vo výške 400 ton. Celková výška kvót, ktoré Slovensko od prvého mája zaviedlo, tak predstavuje 3900 ton.
Ako povedal hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik, kvóty sa nevzťahujú na Českú republiku a na dovoz cukru a chemicky čistej sacharózy z rozvojovej krajiny, ktorá nie je členom WTO. Podiel dovozu cukru z takejto krajiny však nesmie presiahnuť tri percentá z celkového objemu dovážaného tovaru na Slovensko a zároveň dovoz zo všetkých rozvojových krajín nesmie presiahnuť deväť percent.
Kvóty sa budú zabezpečovať vydávaním neautomatických licencií. Ich účinnosť sa skončí 31. decembra 2004 a vo februári 2003 sa opodstatnenosť tohto ochranného opatrenia preskúma.
TOMÁŠ KURTANSKÝ