
Luther (s cigaretou) a Johny Htoovci. Trinásťročné dvojičky s anjelskymi tváričkami sú v skutočnosti vodcami tzv. božskej armády a majú hodnosť plukovníkov. FOTO – REUTERS
Zázračné thajské dvojičky, ktoré viedli tzv. božiu armádu, sa vzdali. Len 13–roční Johny a Luther Htoovci podľa policajtov spáchali viacero teroristických útokov a zabili mnoho ľudí. Podľa jednoduchých obyvateľov pohraničia medzi Thajskom a Mjanmarskom majú deti magické schopnosti a vyhýbajú sa im guľky. Dôkazom „božích“ síl sú vraj ich čierne jazyky. Podľa iných ide o mýtus. Thajský premiér Čuan Líkpaí pre ne už vymyslel aj budúcnosť: „Rád by som ich videl s rodičmi a opäť v škole.“ O rodičoch Johnyho a Luthera sa však nič nevie.
Dvojčatá naháňali namenej dva roky. Johnyho a Luthera spolu s čudnou armádou detí a žien chytili v utorok thajskí policajti len 200 metrov za hranicou. Štrnásťčlenná skupina sa vzdala bez akéhokoľvek odporu. Odovzdali samopaly a nervózne postávali pred novinármi, napísala agentúra Reuters. Boli vyhladnutí a unavení. Luther fajčil jednu cigaretu za druhou, Johny, s vlasmi po ramená, sa neurčito usmieval. Včera sa s nimi stretol osobne premiér. Podľa agentúry AP si pozorne pozrel Johnyho ľavú ruku s tetovaním. Luther spojil dlane a premiérovi vystrúhal tradičnú thajskú poklonu.
Božia armáda mala v najlepších časoch 200 členov. Jedna z jej skupín spáchala viacero atentátov vrátane útoku na mjanmarskú ambasádu v Bangkogu v roku 1999. Naposledy sa výrazne zviditeľnili pred rokom, keď obsadili thajskú nemocnicu so stovkami pacientov. Polícia však nemá proti dvojčatám nijaké dôkazy. „Nemyslím si, že títo ľudia sú bojovníci. Sú to väčšinou deti a ženy. Musíme ich však ešte vypočuť,“ povedal guvernér provincie Račaburí Gomet Daengthongdí.
Ak sa pri vyšetrovaní ukáže, že Johny, Luther a ich detská armáda nemajú na svedomí žiaden ozbrojený útok na území Thajska, potom ich vraj „budú považovať za bežných utečencov a pošlú ich do utečeneckého tábora“. Dostanú možno aj politický azyl. Mjanmarsko zatiaľ o ich vydanie nepožiadalo.
V thajských utečeneckých táboroch žije približne 150–tisíc Mjanmarčanov. Väčšina z nich sú etnickí Kareni a utiekli po bojoch medzi vládou a karenskými rebelmi, ktorí túžia po samostatnosti. Kresťanská fundamentalistická „božia armáda“ sa odštiepila v roku 1997 od Karenskej národnej únie, ktorá bojovala proti mjanmarskej vláde viac ako 50 rokov. Tí, ktorí sa s malými „bohmi“ Lutherom a Johnym stretli, tvrdia, že svojich vojakov držia nakrátko a vládnu tvrdou rukou. K „božej armáde“ automaticky patrí zákaz alkoholu, drog a nadávania.
Chlapci sa nedokážu vzdať len cigár a cigariet. V škole budú mať problémy. (kos)