predovšetkým do vybudovania soft- a hardvérovej infraštruktúry. Tá by mala byť pre ministerstvo práce, Sociálnu poisťovňu, zdravotné poisťovne a Národný úrad práce od začiatku roku 2003 spoločná.
Podľa hovorkyne sociálneho rezortu Jany Burdovej zjednotenie metodík vyberania poistného zjednoduší spoluprácu týchto inštitúcií. „Takisto pre bežných ľudí by malo skončiť behanie po úradoch s papiermi,“ upozornila Burdová. Najväčšiu časť zo 48,6-miliónového „koláča“ dostane Sociálna poisťovňa (34,8 mil. USD). Ministerstvo práce a Národný úrad práce dostanú 9,6 milióna, resp. 4,3 milióna dolárov. Od projektu sa zatiaľ dištancujú zdravotné poisťovne.
Pätnásťročný úver v objeme 32,2 mil. USD, ktorý Slovensku poskytne Svetová banka, bude úročený 7,275 % p. a. Odborníci sa zhodujú, že na dolárový úver to nie je pre Slovensko práve najvýhodnejší úrok. Sociálna poisťovňa sa k cene požičaných peňazí zatiaľ nevyjadrila. Podľa informácií denníka SME sa poisťovňa bude snažiť ponuku Svetovej banky odmietnuť a uspokojiť sa iba s jej technickou pomocou pri realizácii projektu.
Čerpanie úveru malo začať už vlani, dochádza však k značnému časovému sklzu. Misia Svetovej banky začiatkom decembra 2000 uviedla, že Slovensko môže prvé štyri milióny dolárov dostať v roku 2001.
Sociálna poisťovňa je však schopná hradiť projekt aj z vlastných zdrojov. Jeho realizácia bez použitia peňazí zo zahraničia by si vyžiadala 1,7 miliardy korún, čo je asi 2,5 percenta ročného objemu tvorby správneho fondu. Znamenalo by to zvýšenie tvorby správneho fondu o pol percenta v ročných rozpočtoch Sociálnej poisťovne v období piatich rokov. Riešenie s využitím úveru si vyžiada náklady zo správneho fondu 2,98 miliardy korún.
TOMÁŠ VELECKÝ