nia belgického premiéra Guy Verhofstadta, ktorý v Bruseli predstavil program predsedníctva svojej krajiny v EÚ.
„Nie je najdôležitejšie hľadať cieľové dátumy, ale riešenia problémov, ktoré existujú v rokovaniach s kandidátmi,“ vyhlásil na tlačovej konferencii Verhofstadt. Belgické predsedníctvo v EÚ sa začne 1. júla a potrvá do 31. decembra 2001. Belgicko mieni podľa Verhofstadta dodržať „cestovnú mapu“ prístupových rokovaní, ktorú vlani v decembri predložila Európska komisia (EK). Za najdôležitejšie v tejto etape považuje predseda belgickej vlády schopnosť pätnástky dohodnúť sa na spoločných rokovacích pozíciách v kľúčových oblastiach celého procesu, ktorými sú okrem iných voľný pohyb osôb či poľnohospodárstvo.
Ani belgický minister zahraničných vecí Louis Michel si nemyslí, že je vhodné určovať termíny vstupu či ukončenia rokovaní. „Všetko závisí od kandidátskych krajín a od ich schopností preberať legislatívu,“ vyhlásil Michel. Zdôraznil, že Brusel bude počas svojho predsedníctva striktne uplatňovať zásadu diferenciácie a individuálneho posudzovania kandidátov podľa dosiahnutých výsledkov.
Celkovo si belgické predsedníctvo vytýčilo až 16 priorít. Okrem rozšírenia ide najmä o prípravu na zavedenie spoločnej meny euro od 1. januára 2002, pokrok v sociálnej oblasti, spoločnej azylovej a imigračnej politike. (tasr)