
Severokórejčanky v pestrých šatách vítajú švédskeho premiéra Görana Perssona (druhý sprava) na letisku v Pchjongjangu. FOTO - TASR/AP
„Ďakujem predstaviteľom 15 krajín Európskej únie za dobrú vôľu navštíviť našu krajinu,“ privítal Kim Čong-il zástupcov takzvanej Európskej trojky - Perssona, ktorý momentálne predsedá únii, vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné vzťahy a bezpečnosť Javiera Solanu a komisára pre vonkajšie vzťahy Chrisa Pattena. Švédsko patrilo medzi niekoľko krajín, ktoré udržiavali diplomatické vzťahy s KĽDR aj počas studenej vojny.
Hlavnými témami, s ktorými európski politici dorazili do najkonzervatívnejšej komunistickej krajiny na svete, sú ekonomické reformy, otázka dodržiavania ľudských práv a kontrola prerušenia vývoja raketových zbraní. Na letisku delegáciu EÚ privítala čestná stráž v slávnostných uniformách a asi tisíc ľudí skandujúcich: „Srdečne vás vítame.“
Včerajšie prvé kolo rokovaní so severokórejským prezidentom Kim Čong-ilom označil Persson za živú a otvorenú diskusiu. Predpokladá sa však, že na prvej schôdzke sa len nastolili hlavné témy, o ktorých budú dnes ďalej so severokórejským vodcom rokovať. Nedá sa očakávať, že by hneď prvá schôdzka priniesla okamžitý výsledok, je to dlhodobý proces, povedal Persson ešte pred cestou.
Po tom, ako sa stal George Bush prezidentom Spojených štátov, sľubne sa rozvíjajúce vzťahy medzi KĽDR a USA sa prudko zhoršili. Americké tajné služby tvrdia, že komunistická Kórea má jednu alebo dve jadrové zbrane a pravdepodobne aj biologické zbrane. Bush preto zaujal ku KĽDR oveľa ostrejší postoj, na čo Pchjongjang zareagoval vyhlásením, že takáto politika môže viesť k novým ozbrojeným konfrontáciám.
Aj preto sa očakáva, že EÚ preberie rolu hlavného sprostredkovateľa pri zmierňovaní napätia na Kórejskom polostrove. V priebehu posledných piatich rokov EÚ prispela hospodársky zruinovanej severnej Kórei, ktorú sužovali povodne a extrémne suchá, pomocou v hodnote 280 miliónov eur. Väčšina členov EÚ v priebehu posledných mesiacov nadviazala s KĽDR diplomatické vzťahy. Persson už pred cestou vyhlásil, že nemieni zasahovať do vzťahov medzi USA a KĽDR a neotvorí ani otázku americkej protiraketovej obrany.
(reuters, mch)