
Nový úrad kancelára priťahuje aj pozornosť turistov. FOTO - ČTK/AP
Odborníci hovoria o novom sídle ako o budove superlatívov. Stavbu navrhol architekt Axel Schulte. Jeho návrhy, predložené v roku 1997, schválil ešte vtedajší spolkový kancelár Helmut Kohl. So stavbou sa začalo na jeseň 1997. „Mohlo to byť o číslo menšie,“ utrúsil už dávnejšie nový pán domu Schröder, ktorý projekt zdedil po Kohlovi. „Nie je možné poprieť, že toto dielo má dimenziu, ktorá akoby bola šitá na mieru toho či onoho politika,“ dodal v roku 1999 krátko po tom, čo sa stal novým šéfom vlády. Nikto nepochyboval, že má na mysli obrovského Kohla.
Stavba stála 465 miliónov mariek. Pôvodný rozpočet tak prekročila o viac než sto miliónov. Pracovalo na nej viac než 1000 robotníkov, ktorí na 36 metrov vysokú stavbu s rozlohou 12-tisíc štvorcových metrov s 370 miestnosťami „spotrebovali“ 30-tisíc ton betónu.
Vedľa pracovne kancelára a jeho sekretariátu je aj pracovňa pre jeho manželku Doris. Pred oficiálnym odovzdaním budovy sem 50 nákladných áut previezlo štyritisíc kartónov úradných spisov, pol kilometra kníh, mnohé obrazy a špeciálny bezpečnostný kontajner s prísne tajnými spismi.
Kancelárova záhrada s pristávacou plochou pre vrtuľníky má 6400 štvorcových metrov. Čestný dvor, na ktorom budú oficiálne vítať zahraničných hostí, má rozlohu 4700 štvorcových metrov. Úrad chráni dva metre vysoký zelený plot s videokamerami. Nový most cez rieku Sprévu vedie do kancelárovho parku.
Na porovnanie: Biely dom vo Washingtone má 132 miestností, Elyzejský palác francúzskeho prezidenta je o 1000 štvorcových metrov menší a sídlo britského premiéra na Downing Street 10 by sa vošlo dokonca do vstupnej haly kancelárstva.
PRE SME - RUDOLF STRÖBINGER, Bonn, čtk